Jeszcze w tym roku, w Świętokrzyskiem powstanie nowy park. Sandomiersko-Nadwiślański Park Krajobrazowy, swoim obszarem obejmie ponad 22 tysiące hektarów, w dziesięciu gminach powiatów sandomierskiego i opatowskiego.
Jak informuje Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, starania i prace nad utworzeniem obszaru chronionego trwały ponad dwa lata.
– Parki krajobrazowe, to przepiękna możliwość ochrony nie tylko zabytków kultury ale także bioróżnorodności. Ziemia sandomierska pod tym względem jest wyróżniającym miejscem na mapie województwa. Potwierdziły to także badania naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Ponadto we wschodniej części naszego województwa nie było do tej pory tego typu formy ochrony przyrody- dodaje.
Marek Jońca wyjaśnia, że po jednogłośnej zgodzie radnych, rozpoczną się trzymiesięczne konsultacje z samorządami gmin, na których terenie funkcjonował będzie park.
– Najtrudniejsze prace i konsultacje zostały już wykonane. W trakcie szeregu spotkań rozwiewane były wątpliwości miedzy innymi sadowników, którzy wyrażali obawy, czy utworzenie parku krajobrazowego nie utrudni prowadzenia ich działalności, w tym między innymi dokonywania oprysków. Te obawy okazały się nieuzasadnione- dodaje.
W prace przygotowawcze do powstania Sandomiersko-Nadwiślańskiego parku krajobrazowego był zaangażowany zespół naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – zwraca uwagę profesor Anna Świercz, z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK. Podkreśla, że pod względem geologicznym teren który zostanie objęty ochroną ma wyjątkowo-cenne geologicznie krajobrazy.
– Środek parku zajmują niezwykle wartościowe krajobrazy lessowe. Na ternie parku występują także krajobrazy dolin rzecznych z łachami akumulacyjnymi i piaszczystymi, które są unikatowe w skali naszego województwa- wymienia.
Doktor Cezary Jastrzębski, historyk z UJK, podkreśla, że projektowany park będzie mógł się pochwalić wyjątkowymi przykładami dziedzictwa kulturowo-historycznego, na czele z Sandomierzem. Ekspert wyjaśnia, że na terenie nowego parku krajobrazowego znajdują się także wyjątkowe stanowiska archeologiczne, między innymi te związane z kulturą magdaleńską, rozwijającą się ok 18–11 tysięcy lat temu, a także kultur późnego neolitu związanego z wyrobami i eksploatacja krzemienia pasiastego.
– Powodów motywów kulturowo-historycznych, dla utworzenia parku jest wyjątkowo dużo. W oparciu o te unikatowe elementy, możemy budować kwestie dotyczące wychowania patriotycznego od pradziejów do początków polskiej państwowości. Niezwykle ważny jest też element popularyzacji. Wielu ludzi nie wie co posiada na swoim terenie. Jest takie powiedzenie, „cudze rzeczy znać dobrze jest, swoje obowiązek”. Z tego punktu widzenia utworzenie parku krajobrazowego jest z wszech miar potrzebne- podkreśla.
Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się dziewięć parków krajobrazowych.