Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie korzystał z nowych tablic średniej długości życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. ZUS oblicza miesięczną emeryturę dzieląc zgromadzony przez daną osobę kapitał przez prognozowaną długość życia po przejściu na świadczenie.
Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS informuje, że nowe wytyczne nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.
– Nowe tablice przygotowane przez GUS będą dotyczyły wszystkich, którzy na świadczenia będą przechodziły od 1 kwietnia. Dwa lata pandemiczne spowodowały, że skróciły się czas życia Polaków. Stąd zarówno w roku 2021 jak i 2020 roku te tablice były korzystne dla wszystkich osób, które w tamtym czasie przechodziły na emeryturę – mówi Paweł Szkalej.
Według nowych danych średnia prognozowana, długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła. Dla 60-letnich osób wynosi 254 miesiące i trzy dni, a było 238 miesięcy i dzięwięć dni. Natomiast dla osób 65-letnich wynosi 210 miesięcy, a było 196 miesięcy i dwa dni.
To oznacza, że warunki przechodzenia na emeryturę po 31 marca tego roku nie będą tak korzystne, jak przez ostatni rok, ponieważ wydłużył się czas życia na emeryturze, tłumaczy Paweł Szkalej.
– Dla 60-letniej kobiety, która chce przejść na emeryturę świadczenie może być mniejsze o ok. 127 zł. Z kolei dla 60-letniego mężczyzny może być niższe nawet o 150 zł – tłumaczy Paweł Szkalej.
Przed pandemią biorąc pod uwagę długość życia emerytów świadczenia były niższe o 2,8 proc. dla 60-letniej kobiety oraz 3,6 proc. dla 65-letniego mężczyzny.