Po ponad 200 latach biskup kielecki Jan Piotrowski przywróci kościołowi w Skalbmierzu tytuł kolegiaty i ogłosi odnowienie Skalbmierskiej Kapituły, sukcesywnie mianując kanoników. Stanie się to to 24 czerwca o godz. 10.00 podczas parafialnego odpustu.
Kapituła skalbmierska należała do najstarszych tego typu zgromadzeń w Polsce. Żródła historyczne podają, że mogła zostać założona na przełomie XI i XII wieku – mówi ksiądz Marian Fatyga , proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Tłumaczy, że kapituła to zespół księży, kanoników, którzy mają określone cele m.in. troszczyć się o dobro i rozwój kościoła, głosić słowo boże, szerzyć kult, nieść pomoc i być organem doradczym biskupa.
– Kanonikami z reguły zostawali kapłani z całej Polski, którzy wyróżniali się pobożnością, osobowością i zasługami. Wśród najpopularniejszych kanoników w historii skalbmierskiej kolegiaty byli bez wątpienia Jan Fox oraz Sebastian Nuceryn – rodowity skalbmierzanin. Obaj kształcili się w Akademii Krakowskiej, byli retorami, kaznodziejami – dodaje ksiądz.
Wpisywali się w model renesansowy i barokowy duchownych, myślicieli, którzy z pasją głosili Słowo Boże. Kanonikiem był też Grzegorz Gerwazy Gorczycki, kompozytor muzyki religijnej i zaznacza, że pozostałościami po kanonikach są m.in. skalbmierskie stalle, czyli rzędy siedzisk znajdujące się pod ścianami prezbiterium.
Proboszcz przypomina, że do kasaty kolegiaty, która nastąpiła w 1819 roku, doszło w wyniku reorganizacji struktury diecezji wymuszonej przez zaborców.
Proboszcz zaznacza, że reaktywacja Kapituły Skalbmierskiej to impuls do odbudowania dawnej pozycji kościoła i jego znaczenia. Dla wiernych to kwestia prestiżu i powrotu do tradycji, z kolei dla proboszcza jak sam podkreśla – ogromna radość.
– Historia tego miejsca zobowiązuje, aby ci, którzy zostaną kanonikami kontynuowali to piękne dzieło troski o świątynie, a równocześnie reprezentowali nasz kościół w uroczystościach religijnych, patriotycznych – mówi.
Prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku biskup obsadzi pierwszych kanoników. Będą to księża z diecezji.
Będzie to czwarta kapituła w diecezji kieleckiej po katedralnej w Kielcach, oraz przy istniejących przy bazylice w Wiślicy i bazylice w Miechowie.