Abstrakcja zestawiona z realizmem, połączonym z dużą dozą tajemnicy i historii. Obrazy Pauliny Domagały i Dariusza Stelmacha znalazły się na nowej wystawie, którą od piątku, 31 marca, będzie można oglądać w Galerii Sztuki Okrąglak w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Dr Lucyna Gozdek, kurator ekspozycji zaprasza na spotkanie z dwojgiem znakomitych artystów, ale mocno różniących się od siebie. Dodaje, że elementem łączącym ich prace jest technika farb akrylowych.
Pierwsza z artystek, dr Paulina Domagała urodziła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak zauważa kurator, chętnie maluje wielkoformatowe obrazy.
– Jej prace są abstrakcyjne i stwarzają ogromne pole do interpretacji i skojarzeń. Przedmiotem jej malarskich rozważań są fraktale i powtarzające się motywy. Artystka inspiruje się szeroko pojętą naturą i występującą w niej harmonią oraz strukturą, formą nieskończoności, w której jawi się spiralna cykliczność, zawarta w słojach drzew, symbolika wody, pozostająca w nieustannym ruchu muszla jeżowca, interferencja fal, czy też forma mandali. Powtarzalność i nieskończoność są ze sobą ściśle powiązane, zarówno w świecie natury, jak i w świcie kultury, który jest tworem człowieka – zaznacza.
Na uwagę zasługuje gama barw chłodnych, które pojawiają się na obrazach Pauliny Domagały, od szarości, poprzez niebieskości, fiolety i granaty. I to ją rzeczywiście mocno wyróżnia.
– Jednorodność tej gamy kolorystycznej scala i umożliwia kontemplowanie. Te wszystkie odniesienia pozwalają skupić się nam, odbiorcom i podążać za powtarzającym się rytmem, który uspokaja, porządkuje przestrzeń zewnętrzną i myśli człowieka. Ja to tak odbieram – zaznacza kurator.
Drugi bohater wieczoru, to Dariusz Stelmach – artysta pochodzący z Radomia.
Dr Lucyna Gozdek zwraca uwagę, że jego obrazy są bogate w wątki literackie, symboliczne, czy też alegoryczne z dużą dozą nastrojowości.
– Ulubionym tematem jego prac są stare fotografie i klimat w nich zawarty, poprzecierane kolory, popękania, czy zniszczenia. Historia to taki znak czasu, tak to odbieram. Nie treść, a jej forma jest pretekstem do działania, aczkolwiek uważam, że treść pojawia się w jego malarstwie i w jego pracach intuicyjnie. Malarstwo Darka jest opowieścią o elementach psychologicznych człowieka, zmagającego się ze swoimi stanami – opisuje.
Ciekawe jest też, że artysta nie ucieka od tematu śmierci, którą przedstawia na różne sposoby.
– Mówi „śmierć jako kochanka”. Bardzo lubi malować tego typu tematy. W dzisiejszym świecie artyści dość rzadko sięgają po wątki literackie, historyczne, a Darek śmiało podejmuje te tematy. Mierzy się z nimi na swój sposób, odwołując się do artefaktów historycznych i symboliki. Tak naprawdę każdy z tych obrazów, choć jest przemyślanym, poważnym dziełem, to nie jest jednak dramatyczny. Jest w nich nadzieja. Światło, otwarte okna, ptaki, czy bramy – te symbole, w moim odczuciu, dają dużo pozytywnej energii – zauważa.
Wernisaż wystawy dr Pauliny Domagały i Dariusza Stelmacha odbędzie się w piątek, 31 marca, o godz. 17.00, w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Wstęp wolny.