Nieznane szerzej księżycowe krajobrazy i zdjęcia z przygotowań do misji kosmicznych, to niektóre z tematów prezentowanych na wystawie „Zdobyć Księżyc”. Wernisaż odbędzie się w piątek (31 marca) o godz. 18.00 w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Jan Przypkowski, dyrektor muzeum wyjaśnia, że istnieje przekonanie, jakoby Armstrong i Aldrin zrobili na Księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego. Podczas wszystkich załogowych misji księżycowych astronauci wykonali łącznie przeszło 15 tys. zdjęć. Kuratorka wystawy wybrała z archiwów NASA ok. 100 fotografii z Księżyca oraz innych misji kosmicznych (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo), jak również portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji.
– Pokażemy zdjęcia dobrze znane, ale też zupełnie zaskakujące, np. jak astronauci spali na pokładzie lądownika, jak trenowali np. w basenie, żeby stworzyć warunki zbliżone do tych na orbicie – opowiada.
Ekspozycję uzupełniają zdjęcia nieznanego krajobrazu na Księżyca, wykonane podczas licznych misji. Jak zaznacza dyrektor, najbardziej znamy wygląd ziemskiego satelity z pierwszej misji Apollo 11 kiedy wylądowano na płaskim i nieatrakcyjnym wizualnie terenie.
– Późniejsze wyprawy prezentowały znacznie ciekawsze krajobrazy, w górach czy dolinach. Astronauci wykorzystywali łazik, którym bardzo oddalali się od lądownika i właśnie wtedy powstały najciekawsze zdjęcia – uważa.
Jak dodaje dyrektor, fotografiom towarzyszą cytaty astronautów, wypowiadane podczas misji i po jej zakończeniu – te najsłynniejsze o małym kroku, czy „Houston, mamy problem”, jak i inne, mniej znane.
Prezentacja pozwala w pełni docenić perfekcyjną jakość techniczną zdjęć – zobaczymy je w formie wielkoformatowych powiększeń, niektórych naturalnej wielkości, pozwalającej zwiedzającym na zrobienie sobie selfie ze słynnym astronautą.
W grudniu ubiegłego roku minęło 50 lat od momentu, kiedy w ramach misji Apollo 17, na Księżycu wylądował lądownik Challenger – ostatni ziemski pojazd załogowy, kończąc tym samym program załogowych lotów na Księżyc. Wystawa przypomina erę kosmicznego wyścigu, czasy eksploracji Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził.
Kuratorką wystawy jest Joanna Kinowska z Warszawy – historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii, kierowniczka do spraw edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury, niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, autorka tekstów na tematy fotografii, jurorka konkursów fotograficznych.
Wystawa powstała oryginalnie w 2019 r. dla Domu Spotkań z Historią w Warszawie, przy udziale ambasady Stanów Zjednoczonych. Jej jędrzejowską edycję uzupełnią wyjątkowe „księżycowe” artefakty ze zbiorów własnych Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Towarzyszyć jej będzie ścieżka dźwiękowa zaprogramowana przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).
Wystawa zorganizowana w związku z Rokiem Kopernikańskim. Potrwa do 11 czerwca 2023 r.