Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną „Niedzielą Męki Pańskiej”. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Święto nawiązuje do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Tradycją tego dnia jest święcenie w kościołach palm wielkanocnych. Są one symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią i przypominają nam o nadziei, jaką daje wiara w zmartwychwstanie.
W kieleckiej bazylice katedralnej tak jak w innych kościołach na mszach, święcone są ozdobione gałązki wierzby przyniesione przez wiernych.
Dla pani Joanny Niedziela Palmowa to czas radości i nadziei, ale także refleksji nad własnym życiem i wiarą. To okazja do zjednoczenia się z innymi wiernymi i przypomnienia sobie, że jesteśmy częścią wspólnoty, która ma swoje korzenie w dalekiej historii i tradycji, zaś palma jest symbolem nadziei, wiosny i nowego życia.
– Sama przygotowałam palmę. To taka już tradycja, którą przekazała mi moja prababcia. Nie ma w niej nic plastikowego. Co roku staram się żeby była inna. Każda palma jest unikalna i wyjątkowa, a tworzenie jej to prawdziwe dzieło sztuki. Kolorowe wstążki symbolizują radość i nadzieję, które towarzyszą nam w czasie Wielkanocy. Jajka są symbolem nowego życia i zmartwychwstania – tłumaczy.
Pani Teresa zdecydowała się w tym roku na żywą palemkę z bukszpanu.
– Wybrałam specjalnie palemkę z baziami. Według dawnej tradycji po poświeceniu trzeba zjeść jedną bazię(kotkę), bo to przynosiło powodzenie i szczęście. W dzieciństwie właśnie takie palemki świeciliśmy, dlatego chciałam wrócić do korzeni i pokazać wnukom dawne zwyczaje – wyjaśnia.
Pani Marzena wraz z córką również postawiły na żywą, tradycyjną palmę.
– Wielkanoc to czas, kiedy warto zatrzymać się na chwilę i docenić piękno życia oraz nadzieję, którą daje nam wiara. Niedziela Palmowa to wspaniała okazja, aby spotkać się z bliskimi, cieszyć się tradycją i wspólnie celebrować radość z nadchodzących świąt. Palma symbolizuje naturalność, walkę ze złem i śmiercią oraz odnowienie człowieka. Przygotowuje nas duchowo do Świąt Wielkanocnych. W naszej palmie znalazły się: brzoza, bukszpan, wrzos, borówki i jałowiec- dodaje pani Marzena.
Palma wielkanocna początkowo była to zwykła gałąź drzewa, która symbolizowała zwycięstwo życia nad śmiercią. Wraz z upływem czasu, ozdabianie gałęzi stawało się tradycją . W Polsce palmy zaczęto ozdabiać w XVI wieku, a dzisiaj są one jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy.