W Pińczowie rozstrzygnięto konkurs na palmę wielkanocną. Komisja artystyczna oceniła je w dwóch kategoriach: najwyższa utrzymana w pozycji pionowej i tradycyjna.
Nagroda za najpiękniejszą palmę tradycyjną trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich „Skowronianki” ze Skowronna Dolnego. Jego przewodnicząca Grażyna Adamczyk, mówi, że panie zrobiły ją w ciągu kilku dni, ale przygotowania trwały niemal cały rok. Znalazło się w niej wiele suszonych ziół, zbóż, traw i innych roślin.
– To m.in. nawłoć, wrotycz, dziurawiec, naszą palmę tworzą też czarnuszka i kocanka. Za stelaż posłużył żerdź – cienki pień ściętego drzewa brzozy. W tym pomagali nam miejscowi strażacy – mówi.
Najwyższą palmę, o wysokości 9,85 m, przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Unikowa. Prace trwały ok. dwóch tygodni – mówią Iwona Wojciechowska i Iwona Wach, członkinie koła.
– Podstawą naszej palmy jest trawa, dwa rodzaje trzciny. Ponadto, składa się z bazi oraz z kwiatów wykonanych z krepiny. To bardzo ważne, aby kultywować tradycję i zwyczaje wielkanocne, a przy okazji rozsławiać nasz region, w szczególności nasz piękny Uników – mówią członkinie.
W obu kategoriach rywalizowało blisko 30 palm – mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum kultury. Dodaje, że liczyła się inwencja twórcza, estetyka i zachowanie wybranych elementów plastyki obrzędowej Świąt Wielkanocnych.
– To jedna z piękniejszych tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Niezwykle istotne jest jednak przekazywanie tej tradycji z pokolenia na pokolenie. Dlatego staramy się uczyć mieszkańców, w szczególności dzieci, wykonywania palm poprzez organizację tego typu warsztatów – mówi.
W kategorii palma tradycyjna: drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Skałczanki” z Bogucic, a trzecie miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Marzęcina.
Z kolei w kategorii palma najwyższa: drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Młodzaw, które wykonało palmę o wysokości 7,20 m. Brązowy medal za 5-metrową palmę trafił otrzymał Zakład Karny w Pińczowie.