Efektem egzaminów próbnych nie mogą być oceny wpisywane do dziennika – przypomina Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Kierujący urzędem Kazimierz Mądzik tłumaczy, że ani próbna matura, ani próbny egzamin ósmoklasisty nie są obowiązkowe, poza tym są organizowane na tyle wcześnie, że zwykle część zadań wykracza poza treść, którą zdążyli opracować uczniowie na lekcjach.
– Próbne egzaminy dojrzałości czy ósmoklasisty nie są organizowane po to, by uczniów oceniać. One mają oswoić ich z procedurami. Poza tym egzaminy mają być informacją dla nauczyciela oraz młodych ludzi, dzięki której będą wiedzieli gdzie mają jeszcze braki w wiedzy – twierdzi kurator.
Kazimierz Mądzik dodaje, że uczniowie, którym wystawiono oceny z próbnych egzaminów nie są bezradni. Mogą zgłosić to do kuratorium.
– Jeżeli taka ocena byłaby wystawiona, to na pewno nie może być brana pod uwagę przy ocenie końcowej z danego przedmiotu. Jeżeli nauczyciel chce to zrobić, będziemy interweniować i nie pozwolimy na to – ostrzega kurator.
Kazimierz Mądzik dodaje, że informacji o tym, by nauczyciele po egzaminach próbnych wystawiali oceny dociera do jego urzędu coraz mniej.