Przedstawiciele 13 gmin z województwa świętokrzyskiego podpisali w środę (5 kwietnia) w Łagowie umowę, inicjującą powstanie spółki „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, Krajowy Zasób Nieruchomości Świętokrzyski”. Dzięki temu, z rządowym dofinansowaniem, w kilkunastu gminach powstaną nowe mieszkania na wynajem z możliwością wykupu. Do spółki weszły gminy: Opatów, Bałtów, Bieliny, Bodzentyn, Bogoria, Daleszyce, Górno, Łagów, Ożarów, a także Pierzchnica, Raków, Strawczyn i Zawichost.
Oferta spółki skierowana jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale zarabiają na tyle dużo, żeby móc opłacać czynsz. Z drugiej strony ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Inicjatorem i pomysłodawcą utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej jest poseł Michał Cieślak, który podkreśla, że dzięki aktywności samorządowców, którzy przystąpili do tego programu, możliwe będzie zwiększenie potencjału mieszkaniowego całego regionu.
– Te gminy mają potencjał zbudowania ponad 1,2 tys. mieszkań i co ważne, to samorządy będą ustalać kryteria i decydować dla kogo te mieszkania przeznaczyć. Każda rodzina, opłacając umiarkowany czynsz będzie z każdym miesiącem zbliżać się do bycia właścicielem tego mieszkania – wyjaśnia. – Program jest finansowany w całości z budżetu państwa, samorząd przeznacza jedynie teren pod zabudowę, którym dysponuje. W całej Polsce już 800 gmin przystąpiło do tego programu i zamierzają wybudować ponad 60 tys. mieszkań. Jest jeszcze czas, aby gminy, które nie przyłączyły się do programu podjęły decyzję – dodaje Michał Cieślak.
Projekt SIM pokazuje, jak dobrze rząd polski współpracuje z samorządami lokalnymi. Obecnie istnieje już 30 takich spółek z udziałem 350 gmin a kolejnych 30, z udziałem 400 gmin jest w trakcie tworzenia.
– To pokazuje, że 1/3 samorządów w Polsce jest zainteresowana powstawaniem budynków mieszkalnych na ich obszarach. Potrzebujemy jeszcze około dwóch miesięcy, aby zakończyć proces formalny – informuje Arkadiusz Urban prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Rząd pracuje obecnie nad zamrożeniem stóp procentowych na kredyty mieszkaniowe na poziomie 2 proc. i to również będzie dotyczyło SIM, pomoże dodatkowo powrócić do korzystnych założeń finansowych programu, które były przed wybuchem wojny. W praktyce oznaczać to będzie mniejszą wpłatę własną przyszłych mieszkańców, która ma wynieść 30 tys. zł. Opłata czynszowa będzie niższa o 10 proc. od ceny rynkowej i będzie już zawierać spłatę kredytu. Gminy, które chcą uczestniczyć w programie otrzymają po 3 mln zł z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, na objęcie udziałów w tworzonym SIM-ie – tłumaczy Arkadiusz Urban.
– To ważna inicjatywa szczególnie dla młodych małżeństw, które nie mają zdolności kredytowej, aby mogły zamieszkać w lokalu, który stanie się ich własnością. Rząd przeznacza znaczne fundusze na budowę szkół, infrastruktury drogowej, a teraz dzięki temu programowi także na budowę nowych mieszkań – mówi poseł Agata Wojtyszek z PiS. – Cieszę się, że taka inicjatywa powstała i dziś umowa została podpisana. Teraz trzeba będzie poczekać na wyłonienie wykonawców i już niebawem rozpoczną się pierwsze budowy. Szczególnie ważnym jest fakt, że tak dużo mieszkań powstanie w bliskim sąsiedztwie Kielc. Czekamy na przyłączenie się stolicy województwa do tego ważnego programu – dodaje.
Inwestycje realizowane będą przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, który reprezentuje Skarb Państwa, a środki finansowe będą pochodzić między innymi z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.