Jednym z symboli świąt Wielkiej Nocy są jajka. Zwykle na stół trafiają jaja kurze, choć w Internecie można kupić również pisanki wykonane z jaj innych gatunków.
Doktor Jarosław Sułek, ornitolog z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach mówi, że największym jajem ptasim było jajo strusia madagaskarskiego. Ten ptak ważył około pół tony, a jego jajo 12 kilogramów. Było wielkości wiadra. Niestety, gatunek został wytrzebiony kilkaset lat temu.
– Współcześnie największe jajo składa struś afrykański. Waga tego jaja sięga 2 kilogramów, co odpowiada 17 jajom kurzym. Z kolei najmniejsze jajka składają kolibry. Jest jeden gatunek tej grupy, nazywa się hawańczyk i składa jaja wielkości ziarnka grochu – informuje Jarosław Sułek.
Ciekawe są też ptasie strategie dotyczące przetrwania jaj i później piskląt. Część gatunków składa jedno, dwa jaja, z kolei inne składają ich dużo więcej. W naszym kraju rekordzistką jest kuropatwa, w której gnieździe znaleziono aż 27 jaj. Jarosław Sułek tłumaczy, że lęg tego ptaka jest narażony na rabunek ze strony drapieżników, stąd duża liczba jaj zwiększa szansę na przetrwanie.
– Lisy rude, zdziczałe psy i koty, również dziki są wszystkożerne i uwielbiają jaja. Ptaki mają taki mechanizm obronny, że jeżeli złożą dużo jaj, to przynajmniej z niektórych wylęgną się pisklęta – mówi ornitolog.
Bardzo dużo jaj składa również sikorka modra. W gnieździe tego małego ptaka może być ich nawet 19.