Po zachodzie słońca w sobotę (8 kwietnia) w kościołach odprawiana była liturgia Wigilii Paschalnej. To celebracja przejścia, celebracja paschy ze śmierci do nowego życia poprzez zmartwychwstanie. Wigilia Paschalna jest to integralna i najważniejsza część Triduum Paschalnego. W Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył jej ordynariusz diecezji kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęto od Liturgii Światła. Przed kościołem rozpalono ognisko, od którego odpalono świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Paschał, jako jedyne źródło światła, wniesiony został do ciemnego kościoła i od niego odpalane zostały inne lampy. Paschał jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.
Następnie rozpoczęła się rozbudowana lektura Pisma Świętego. Hierarcha pobłogosławił wodę, a wierni zebrani w bazylice katedralnej odnowili sakrament chrztu.
Jak mówił w homilii biskup Jan Piotrowski, Wigilia Paschalna jest bramą do zrozumienia źródła i sensu naszej wiary, jaką jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
– Niewzruszoną wiarą wyznajemy, że Pan umarł za nas, za nasze grzechy. Jest Bogiem ukrytym, a okazał się człowiekiem. Został wydany za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego zbawienia – powiedział biskup.
Wielka Sobota i Wigilia Paschalna, to czas refleksji i zastanowienia się nad swoimi relacjami z Panem Bogiem, dodał ordynariusz diecezji.
– Myślę, że refleksja w życiu współczesnego człowieka w ogóle jest potrzebna nie tylko w sprawach religijnych, duchowych. Jest też wiele ludzkich spraw, które wymagają namysłu. Pan Jezus mówi „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”, więc wskazuje On nam bezpieczny kierunek naszej wędrówki. Myślę, że te dni jakie przeżywamy są właśnie takim obraniem na nowo Bożego azymutu, aby wejść na lepsze drogi, niż te dotychczasowe – mówił hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Pan Bóg ciągle podąża za człowiekiem.
– Sama Liturgia Słowa, począwszy od Księgi Rodzaju, poprzez Księgę Wyjścia Proroka Izajasza zmierza ku temu, by pokazać pedagogię wychowawczą Pana Boga, który ciągle podąża za człowiekiem mimo, że on próbuje różnymi sposobami niejako wymykać się spod tej Bożej Opatrzności – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty, ponieważ jej radosne obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to zarazem najbardziej uroczyste i najdłuższe nabożeństwo w liturgii kościoła katolickiego.
Wigilia Paschalna rozpoczyna w Kościele oktawę, która jest okresem ośmiu dni uroczystych obchodów Zmartwychwstania Jezusa.
Natomiast w niedzielę (9 kwietnia) o godz. 6.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpocznie się uroczysta Msza święta poprzedzona procesją rezurekcyjną.