Kolekcję 27 unikatowych instrumentów, na których grano w dawnych kapelach ludowych posiada Adam Kocerba – muzyk ludowy, dokumentalista, założyciel i kierownik artystyczny kapeli ludowej „Działoszacy”.
Są to m.in. bęben, harmonia Heligonka, trzyrzędowa harmonia polska czy rzadko obecnie spotykany instrument – dżaz – czyli wiejska perkusja.
– To instrumenty, o dużej wartości historycznej. Należały do cenionych, ale nieżyjących już muzyków ludowych z regionu – mówi Adam Kocerba i dodaje, że niektóre np. dwa klarnety pochodzą z przełomu XIX i XX w.
– Klarnet w stroju Es, pochodzi od muzykanta z Chrobrza. Najprawdopodobniej na tym instrumencie uczył się grać Zygmunt Gil – klarnecista, ze słynnej kapeli Kazimierza Krawczyka z Niegosławic. Drugi instrument jest po Adamie Edwardzie Topolskim z Kostrzeszyna – wymienia.
Adam Kocerba ma też bardzo cenną trąbkę skrzydłówkę w stroju C. Pochodzi z tego samego okresu co klarnety. Posiada także skrzypce legendarnego muzyka ludowego z Lubowca Stanisława Muchy z którym jak zaznacza miał przyjemność muzykować przez 21 lat.
– Świetny muzyk, znakomity skrzypek i wspaniały kolega. Jeszcze za życia wszystkim oznajmił, że po jego śmierci, to ja będę się opiekował skrzypcami i całą jego muzyczną spuścizną. To dla mnie bardzo cenny instrument – podkreślił.
W skład jego kolekcji wchodzi także akordeon, którego właścicielem był Kazimierz Krawczyk, świetny akordeonista, pedagog, który wykształcił wielu muzyków. Jak mówi, zakupił go w 1989 roku. Z kolei największy instrument jaki posiada to kontrabas po Tadeuszu Nalepie z Nieprowic, który w kapeli „Działoszacy” grał ponad 20 lat. Z kolei najmniejszy to wspomniany już klarnet po Zygmuncie Gilu w stroju Es.
Wszystkie pozyskane instrumenty były zdezelowane. Poddawane były renowacji w Kielcach albo w Krakowie w zakładach naprawy instrumentów.
Adam Kocerba zazwyczaj odkupuje instrumenty, ale jak zaznacza, nie jest to jedyna forma ich pozyskania. Niektóre instrumenty otrzymuje w formie prezentu.
Jak dodaje, muzyka ludowa towarzyszyła mu od dziecięcych lat, to całe jego życia i pasja, którą dzieli się podczas spotkań z mieszkańcami regionu. Przede wszystkim opowiada o legendarnych muzykach ludowych i gra tak jak się grało w kapelach ludowych.
Ponadto, aby ocalić od zapomnienia opracował historię nieistniejących już 52 kapel z naszego województwa, które były prezentowane na antenie Radia Kielce oraz 8 biografii nieżyjących już muzyków ludowych czyli instrumentalistów i śpiewaków.