Najstarsze pisanki w Polsce pochodzą z Opola i liczą sobie blisko tysiąc lat. Gliniane i wapienne jajka obecnie należą do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Pisanki odkryto podczas badań wykopaliskowych w latach trzydziestych XX wieku, kiedy budowano gmach obecnego urzędu wojewódzkiego.
– Pisanki pochodzą z okresu od końca X do XIII wieku, gdy w miejscu opolskiego Ostrówka istniał gród piastowski – mówi Izabela Jasińska z Muzeum Śląska Opolskiego.
– To jest jajko, które zostało pisane woskiem. To jest najstarsza technika wśród badaczy. Te wzory pisankowe pokazują mikroświat. W takim małym jajku można zobaczyć wszystko to, co nas otacza, to co jest naszym wnętrzem. A najważniejsze jest to, że jajko odgrywało niezwykle ważną rolę na przykład w lokacji budynku. Te pisanki są na naszej ekspozycji muzealnej na stałej wystawie historycznej.
Pisanki były wydobyte z wykopalisk na głębokości 3,5 do 5 metrów. Jest ich w sumie siedem – trzy nieco mniejsze z gliny i cztery, wielkości kurzych jaj, z wapienia.