Prawie trzykrotnie wzrosła liczba pasażerów komunikacji miejskiej w Starachowicach, od kiedy przejazdy są bezpłatne.
Z biletów zrezygnowano 1 kwietnia 2022 roku, a bezpłatne przejazdy przysługują pasażerom, którzy w Starachowicach płacą podatki – przypomina prezydent Marek Materek.
– Na podstawie systemu liczenia pasażerów wiemy, że w marcu 2022 roku, kiedy jeszcze obowiązywały bilety, z komunikacji skorzystały 133 tysiące osób. W marcu tego roku odnotowaliśmy rekordowy wzrost liczby pasażerów, bo autobusami jeździło 375 tysięcy mieszkańców. Przewozy odbywają się nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami napędzanymi gazem CNG. Jest ich 20 i w całości zapewniają przewozy na terenie miasta. W wyjątkowych sytuacjach korzystamy jeszcze z kilku pojazdów ze starego taboru. Dodatkowo wybudowaliśmy nowoczesną bazę MZK wraz z warsztatem i myjnią oraz stacją tankowania gazem CNG – opowiada.
Prezes przewoźnika, czyli miejskiej spółki ZEC MZK, Marcin Pocheć dodaje, że bardzo ważny jest aspekt ekologiczny bezpłatnej komunikacji w Starachowicach.
– Wyraźnie widzimy mniejszą liczbę samochodów na terenie miasta, mniejsze korki. Wielu mieszkańców przesiadło się z własnego samochodu do autobusu, co daje także wymierny efekt ekonomiczny w indywidualnych portfelach – mówi. To jednak tylko szacunki, bo miasto nie kontroluje liczby samochodów poruszających się po ulicach.
Jak podkreślali dziś podczas konferencji prasowej przedstawiciele Starachowickiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta, popularność bezpłatnej komunikacji jest bardzo duża.
– Widzimy wśród rówieśników, że wielu chętnie korzysta z autobusów. Czasem nawet jeden przystanek podjeżdżamy, bo to ułatwia poruszanie się po mieście – mówią.
Rocznie cały koszt utrzymania komunikacji miejskiej szacowany jest na 19,5 mln zł, wpływy z biletów mogłyby wynosić 2 miliony zł, więc – jak mówi Marek Materek – o tyle więcej miasto kosztuje utrzymanie komunikacji miejskiej.