Ponad 6 mln zł trafiło do pięciu jednostek z powiatu kieleckiego na prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z budżetu powiatu kieleckiego.
Wsparcie otrzymało między innymi Wiejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo w Fanisławicach. Prezes organizacji, Agata Piotrowska informuje, że w zajęciach uczestniczą osoby, które ukończyły 18. rok życia i mają umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności.
– To terapia dzienna, podczas której uczestnicy zajmują się rękodziełem. Dla przykładu, na święta wielkanocne wykonywali różnego rodzaju palmy i stroiki – mówi Agata Piotrowska.
Ozdoby można było kupić podczas kiermaszu organizowanego w Starostwie Powiatowym w Kielcach, gdzie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z kolei Paulina Maciąg ze stowarzyszenia Pomoc Niepełnosprawnym w Osinach mówi, że w zajęciach organizowanych w reprezentowanej przez nią placówce uczestniczy 40 osób niepełnosprawnych.
– Zajęcia, które prowadzimy mają przygotować ich do samodzielnego funkcjonowania oraz do podjęcia zatrudnienia – tłumaczy.
Starosta kielecki Mirosław Gębski przyznaje, że przekazane pieniądze stanowią bardzo dużą kwotę.
– Powiat kielecki wspomaga niepełnosprawnych. Niepełnosprawni są naszym oczkiem – podkreśla.
Stefan Bąk, członek zarządu powiatu dodaje, że wsparciem zostanie objęte łącznie 200 osób.
– Średnio na uczestnika zostało przeznaczone ponad 30 tys. zł. W ciągu ostatnich czterech lat kwota wzrosła o jedną trzecią – zauważa.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zwraca uwagę na fakt, że warsztaty terapii zajęciowej to osiągnięcie transformacji ustrojowej.
– Pamiętam lata 90., kiedy przedstawiciele polskiej pomocy społecznej jeździli do krajów Europy Zachodniej, po to żeby czerpać wzorce opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zadaniem takich warsztatów jest przygotowanie uczestników do samodzielności. To także przygotowanie do aktywnego poszukiwania pracy. W ostatnich ośmiu latach nastąpił prawie dwukrotny wzrost nakładów na warsztaty terapii zajęciowej. To plus naszych rządów i pokazanie tego, że jesteśmy dobrym partnerem dla samorządów w prowadzeniu takich placówek – zaznacza.
Umowy zostały podpisane w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.