Dziś (środa, 12 kwietnia) Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – złotą o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł.
Rewers złotej monety przedstawia wizerunki cywilów w trakcie powstania na tle ceglanego muru z wyłomem w kształcie gwiazdy Dawida, oddzielającego teren getta od tzw. strony aryjskiej.
Na rewersie srebrnej monety, na tle fragmentu gwiazdy Dawida widnieje sylwetka żydowskiego chłopca z podniesionymi rękami. Wizerunki postaci zostały zaprojektowane na podstawie zdjęć wykonanych przez Niemców w czasie likwidacji getta.
Na awersach obu monet przedstawiono zarys granic getta warszawskiego.
– Kolekcjonowaniem zająłem się od momentu emisji monety upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi pan Jerzy, który przyszedł do oddziału okręgowego NBP w Kielcach.
– Mój dziadek walczył w armii generała Józefa Hallera, dlatego postanowiłem zakupić tę monetę jako pamiątkę i tak zaczęła się moja kolekcjonerska pasja. Mam wszystkie monety z serii Ojcowie Niepodległości oraz Żołnierze Niezłomni, ale w kolekcji mam także pojedyncze monety emitowane poza seriami tematycznymi – tłumaczy.
– Monety zbieram wraz z ojcem od kilkunastu lat i zgromadziliśmy ich bardzo dużo. Staramy się nabywać wszystkie srebrne monety, które są emitowane – mówi jedna z kolekcjonerek.
– Wiele emitowanych przez NBP monet było w ciekawy sposób ubogacanych poprzez dodanie kawałka bursztynu, czy krzemienia pasiastego lub też posiadały inny stop metalu, niż zwykle używany. Monecie upamiętniającej 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim jeszcze dokładnie się nie przyglądałam, ale na pewno będzie na to czas, zanim zostanie umieszczona w klaserze – wyjaśnia.
Srebrna moneta ma średnicę 32 mm, waży ponad 14 gramów i została wyemitowana w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Natomiast moneta złota ma średnicę 27 mm, wagę ponad 15 gramów, a wyemitowana została w nakładzie 1,2 tys. egzemplarzy.
Narodowy Bank Polski poprzez emisję banknotów i monet kolekcjonerskich przypomina ważne wydarzenia historyczne, upamiętnia bohaterów oraz wybitne postaci.
Monety można nabyć w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r., kiedy Niemcy przystąpili do jego likwidacji. Okupanci zakładali, że akcja potrwa kilka dni, ale nie spodziewali się napotkać jakiejkolwiek oporu. Powstanie nie miało militarnych celów strategicznych, biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, ale stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach podjętym przez kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.