Gmina Stąporków zabiega o pieniądze na remonty zabytkowych kościołów w Odrowążu i Niekłaniu. Świątynie wymagają wymiany dachów i wież.
Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa informuje, że samorząd stara się o fundusze na konserwację obiektów w ramach Polskiego Ładu.
Kościół w Odrowążu wymaga remontu dachu.
– Zakres prac obejmuje odtworzenie pokrycia dachowego, więźby dachowej i innych prac dekarskich w kościele pod wezwaniem Świętego Jacka i Świętej Katarzyny – opisuje burmistrz.
Wnioskodawcy chcą też wymienić tynki zewnętrzne. W poprzednich latach, jak informowaliśmy, zabytkowy kościół przeszedł renowację barokowych ołtarzy i malowideł, jednak z zewnątrz nie był zabezpieczany przed warunkami atmosferycznymi.
Również kościół w Niekłaniu wymaga remontu dachu i wieżyczek. Zostaną wykonane prace konserwatorskie i budowlane polegające na wymianie pokrycia dachu i remoncie dwóch wieżyczek.
Kościół w Odrowążu to jedna z najstarszych świątyń w regionie, a sama miejscowość była ważnym ośrodkiem miejskim w średniowieczu. Stanowiła gniazdo rodu Odrowążów i prawdopodobnie właśnie tam urodził się Iwo Odrowąż, biskup krakowski, który do Polski sprowadził zakon dominikanów.
Pierwotny kościół pw. św. Katarzyny i św. Jacka został wzniesiony w I połowie XIII w. Parafia powstała przed 1300 r. Kościół murowany istniał w 1511 r. W XVI w., rodzina Tarłów, wyznania ewangelicko-reformowanego zamieniła miejscowy kościół w zbór kalwiński. Stan ten utrzymali następni właściciele – Świderscy. Pod koniec XVII w. jeden z rodu Świderskich pod wpływem żony, na łożu śmierci, przeszedł na katolicyzm i kościół stał się ponownie świątynią katolicką. Obecny kościół zbudowano prawdopodobnie w XVI w., był on gruntownie rozbudowany w latach 1660–1682 z fundacji Jana Samuela Świderskiego, chorążego parnawskiego i jego żony Jadwigi z Dębińskich. Dedykacji świątyni dokonał w 1669 r. bp Mikołaj Oborski. W latach 1896–1897 dobudowano kaplice i kruchtę od frontu. Restauracja świątyni była podejmowana w r. 1972 i 1996. Kościół od XVI w. jest szczególnym miejscem kultu św. Jacka Odrowąża.
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim, z fundacji hrabiego Onufrego Małachowskiego został zbudowany w 1835 r. W następnym roku, parafię erygował ks. Klemens Bąkiewicz, wikariusz kapitulny z Sandomierza. Kościół został przebudowany w 1881 r. dzięki fundacji hrabiego Ludwika Platera. Dedykacji świątyni dokonał bp Paweł Kubicki w 1919 r. Dziewięć lat później kościół został przyozdobiony wewnątrz malowidłami autorstwa Ludwika Konarzewskiego z Istebny, staraniem ks. Ignacego Kwaśniaka. Restauracja świątyni miała miejsce w r. 1970 i 1984 oraz w latach 2007–2012. Jest to budowla w stylu neogotyckim.