Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi rozpoczęła trzydniowe wyjazdowe posiedzenie w województwie świętokrzyskim. Do piątku przedstawiciele, Izby Wyższej będą odwiedzać między innymi przedsiębiorstwa związane z sektorem spożywczym w regionie, ale także dyskutować o problemach świętokrzyskich rolników.
Jak mówi senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący gremium, istotnym aspektem obrad będzie sytuacja związana z problem ukraińskiego zboża zalegającego w polskich magazynach. Jak dodaje, aby rozwiązać ten problem niezbędne jest wspólne działanie wszystkich państw Unii Europejskiej.
– Wczoraj minister rolnictwa, wraz z organizacjami rolnymi a także w porozumieniu z ministrami z krajów sąsiadujących z Ukrainą, które również zmagają się z tym problemem wystosowali apel do UE aby systemowo rozwiązać ten problem. Chcemy żeby Unia pomogła nam wyeksportować zboże zalegające w polskich magazynach, które wpłynęło ze wschodu. To decyzją UE, która zdejmując wszelkie cła, zdjęła całkowitą regulacje z napływu zboża oraz wielu innych produktów z Ukrainy. To wywołuje duży kryzys żywnościowy w naszej części Europy. Jeśli chcemy pomóc Ukrainie nie możemy sami się zniszczyć. Ukraina również musi zrozumieć, że jeżeli chcemy im pomagać, to musimy sami rozwijać się gospodarczo i zapewnić bezpieczeństwo naszego sektora rolno-spożywczego – dodaje.
Jerzy Chróścikowski, podkreśla, że należy apelować przede wszystkim do krajów zachodu Europy, które nie rozumieją skali problemu z jakim boryka się Polska, ale również takie kraje jak Węgry, Rumunia, Słowacja czy Czechy.
– Apelujemy zwłaszcza do krajów Zachodu Europy, aby pomogły nam w eksporcie ukraińskiego zboża, między innymi poprzez porty niemieckie, czy holenderskie. Pomóżcie nam odebrać to zboże, które dziś zalewa Europę – mówił.
Parlamentarzysta ocenia, że często do pogłębiania kryzysu na rynku zbóż przyczyniają się nieuczciwi polscy przedsiębiorcy, którzy zamiast krajowego, masowo skupują tańsze, mimo że gorszej jakości, ziarno zza wschodniej granicy.
Senator Jacek Włosowicz, podkreśla, że wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Jak dodaje, poza kwestiami najbardziej istotnymi dla rozwoju branży rolnej w całym kraju, będzie to okazja do zaprezentowania potencjału województwa świętokrzyskiego.
– Członkowie komisji będą wizytować także kilka ważnych miejsc na mapie przetwórstwa rolnego i branży spożywczej w regionie. To między innymi spółdzielnia mleczarska we Włoszczowie, czy stadnina koni w Michałowie.
W ocenie senatora Jarosława Rusieckiego, zwłaszcza południowa część województwa świętokrzyskiego jest regionem, w którym rolnictwo jest rozwinięte. – Cieszę się, że senacka komisja rolnictwa będzie gościła na naszej ziemi, co z pewnością przyczyni się do skutecznego rozwiązania wielu trudności i problemów z jakimi borykają się producenci i rolnicy w regionie – mówił.
Senator Krzysztof Słoń, podkreśla, że wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa w województwa świętokrzyskimi będzie niezwykle ciekawym i wartościowym doświadczeniem.
– Nasz region ma niezwykle charakterystyczna gospodarkę rolną, dominują w niej niewielkie i małe gospodarstwa rodzinne. Mamy również bardzo dobre warunki do rozwoju gospodarstw ekologicznych. Cieszy mnie również to, że komisja będzie mogła poznać charakterystykę pracy zakładów przetwórczych czy grup producenckich na terenie województwa świętokrzyskiego – mówi.
Zadowolony z wizyty senatorów komisji rolnictwa i rozwoju wsi w regionie jest marszałek Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem, rolnictwo w regionie, jest zdominowane przez małe gospodarstwa, których średnia wielkość wynosi około 6 hektarów. Jako samorząd województwa także mamy część działań skierowanych do rolników. Cały nasz region objęty jest funkcjonowaniem 18 lokalnych grup działania, prężnie działają także koła gospodyń wiejskich, których w regionie mamy ponad 700, wspieramy także działalność sołtysów, których na terenie województwa jest ponad 2,5 tysiąca – podkreśla.
Członkowie senackiej komisji rolnictwa będą w Świętokrzyskiem do piątku, 14 kwietnia.