Dziś o północy (wtorek, 12 kwietnia) mija termin zgłaszania kandydatów w przedterminowych wyborach wójta gminy Michałów. Zaplanowano je na 7 maja. Choć oficjalnie nazwiska kandydatów poznamy 13 kwietnia, to z informacji Radia Kielce wynika, że o fotel wójta powalczy sześć osób.
Chęć startu zadeklarował Bogusław Kowalczyk, który od 3 marca pełni obowiązki wójta. Zapowiada, że chciałby włączyć mieszkańców do aktywnej współpracy. Wsłuchać się w ich potrzeby. Wspólnie tworzyć konkretne plany strategiczne inwestycji gminnych. Myśleć globalnie o całej gminie i jej problemach.
– Gmina potrzebuje dziś impulsu, który zmieni i pobudzi sposób postrzegania i zarządzania tym miejscem – zaznaczył.
– Takim właśnie energicznym i fachowym impulsem chciałbym być. Wójtem gotowym zakasać rękawy, by we współpracy z ludźmi konsekwentnie, krok po kroku, układać naszą gminną rzeczywistość. Rola wójta to przede wszystkim służba mieszkańcom gminy, oparta na otwartości i wzajemnym szacunku – dodaje.
Jego rywalem będzie Jarosław Wleciał, obecny przewodniczący rady gminy. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że zna bardzo dobrze potrzeby gminy. Dodał, że jest bezpartyjny i będzie startował z własnego komitetu wyborczego utworzonego na czas przedterminowych wyborów.
– Będę pozyskiwał przede wszystkim środki zewnętrzne na budowę brakujących wodociągów, kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków, na budowę i remonty dróg, chodników, ścieżek rowerowych i nowoczesnego oświetlenia na terenie całej naszej gminy. Deklaruję, że na stanowisku wójta będę współpracował ze wszystkimi mieszkańcami gminy, sołtysami, radnymi oraz przedsiębiorcami. Będę wspierał młodzież, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne. Jestem obecnie wiceprezesem oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Będę się starał służyć mieszkańcom dla dobra i rozwoju naszej gminy, aby nie zawieść zaufania wyborców – mówił.
Kandydatem na wójta gminy jest także Zygmunt Mika, przedsiębiorca z Wrocieryża. Przez 20 lat był radnym gminy, przez dwie kadencje sprawował funkcję wicewójta, z kolei przez trzy kadencje był przewodniczącym rady gminy. Zygmunt Mika wystartuje z własnego komitetu wyborczego, ale należy do PSL.
W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że zdecydował się na kandydowanie po rozmowach z mieszkańcami. Jest przekonany, że jego dotychczasowe doświadczenie w zarządzaniu gminą pozwoli mu jak najlepiej sprawować tę funkcję. Zapewnia, że drzwi do jego gabinetu zawsze będą otwarte dla mieszkańców, a pracę wójta będzie traktował jako służbę.
Przypomniał, że za jego kadencji, gmina zajmowała czołowe miejsce w pozyskiwaniu funduszy europejskich na inwestycje. M.in. wszystkie szkoły, świetlice i remizy na terenie gminy zostały zmodernizowane i przeszły termomodernizację. Generalny remont przeszły także budynki trzech ośrodków zdrowia.
W wyborach będzie kandydował także 42-letni Mariusz Jaros. Mieszka w gminie wraz z żoną i dwójką dzieci. Jest sołtysem Węchadłowa już trzecią kadencję.Prowadzi firmę, produkującą meble.
W rozmowie z Radiem Kielce zapewnił, że będąc wójtem będzie się kierował dobrem mieszkańców. Będzie inwestował w młodzież, żeby nie wyjeżdżała z regionu, bo jak zaznaczył w przyszłości to ona będzie tworzyć gminę, która obecnie pustoszeje.
– Będę chciał, aby w naszej gminie powstały przydomowe oczyszczalnie ścieków, tam gdzie nie jest możliwe wykonanie kanalizacji. Kanalizację będę rozwijał na dalsze tereny naszej gminy czyli Wrocieryż i Sędowice. Dołożę wszelkich starań, aby nasza gmina się rozwijała. Będę współpracował ze wszystkimi partiami politycznymi w naszym regionie dla dobra nas wszystkich i gminy Michałów, którą zamieszkuję. Chcę abyśmy wszyscy wspólnie rozwiązywali wszystkie problemy w naszej gminie – zaznaczył.
Kolejnym kandydatem jest Michał Klamiński – doświadczony samorządowiec. Ma 52 lata i obecnie jest radnym gminy Michałów. Sprawowanie funkcji włodarza gminy według niego to służba dla innych w duchu poszanowania godności ludzkiej i uważnego wsłuchania się w to co mają do powiedzenia. Zaznaczył, że praca w urzędzie to dbanie o wizerunek gminy, nie tylko przez przedsięwzięcia i inwestycje, ale również przez promocję lokalnych produktów, przedsiębiorców, straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, sołtysów, mieszkańców. Dodał, że obowiązkiem gospodarza jest owocna współpraca z radą gminy i wszystkimi mieszkańcami naszej lokalnej społeczności.
– W przyszłości chciałbym zadbać o infrastrukturę np. chodniki, poprawę bezpieczeństwa w każdej miejscowości na terenie naszej gminy. Moim priorytetem będzie dbanie o rozwój oświaty i nie tylko dużych szkół, ale również tych małych. Nie zapominajmy, że szkoły pozwalają młodzieży rozwijać swoje pasje, zainteresowania, kształtują osobowość. Edukacja młodego pokolenia jest zabezpieczeniem na lepszy start w przyszłości, a owocem tego jest praca i zaangażowanie w rozwój naszej gminy i kraju. Wybory traktuję jako sztafetę. Każdy jest ważny, każdy na pewno będzie się starał dobrze pracować i reprezentować naszą małą ojczyznę. Wszystkim życzę wytrwałości i dążenia do realizacji zamierzonych celów, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Rozwój naszej gminy jest w rękach nas wszystkich, zadbajmy o to – mówił.
W wyborach na wójta postanowił wystartować także Bogusław Ziółkowski, który pełnił funkcję wójta Michałowa w latach 1994-98 i 2001-2002. Przez 10 lat pełnił także funkcję radnego. Obecnie ma 63 lata i jest rencistą. Wcześniej prowadził m.in. Ośrodek Szkolenia Kierowców, był też szefem PKS-u.
Jak mówi, w jego planach jest poprawa infrastruktury w gminie Michałów, co przełoży się na poprawę jakości ich życia. Młodzież chce włączyć we współrządzenie gminą poprzez stworzenie młodzieżowej rady gminy. Zrobi wszystko, aby młodzież mogła bez przeszkód korzystać z wybudowanych w gminie hal sportowych.
– Chcę także zadbać m.in. o seniorów, poprzez organizowanie im wolnego czasu w świetlicach, ale i Koła Gospodyń Wiejskich poprzez dalszy ich rozwój i promocje. Wyposażać druhów w sprzęt ratowniczo-gaśniczy, dbać o świetlice, strażnice. Będę chciał mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. Rozmawiać na bieżąco o ich problemach i naszej gminy. Życzę aby mieszkańcy dokonali trafnego wyboru i byli z tych wyborów zadowoleni – zaznaczył.
Głosowanie odbędzie się 7 maja, w godz. 7-21, w pięciu obwodowych komisjach wyborczych. Lokale będą się mieściły w pięciu budynkach świetlic wiejskich w: Górach, Tomaszowie, Michałowie, Turze Dolnym i we Wrocieryżu.