91 osób próbowało nielegalnie w środę (12 kwietnia) przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski – podsumowała w codziennym raporcie Straż Graniczna.
Wśród cudzoziemców, którzy chcieli dostać się do Polski byli m.in. Kameruńczycy, Gambijczycy oraz obywatele Ghany.
Najwięcej prób przekroczenia granicy wbrew przepisom miało miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży. Granicę próbowały tam przekroczyć 64 osoby.
SG podała także, że zatrzymano kolejne osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekroczeniu granicy. Pogranicznicy z SG w Białowieży zatrzymali dwóch Ukraińców, którzy w dwóch autach przewozili dziesięciu Afgańczyków.
Z danych SG wynika, że w 2023 r. za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy pogranicznicy lub organizację zatrzymali łącznie ponad 190 osób. W kwietniu dotąd granicę z Białorusią próbowało nielegalnie przekroczyć blisko 800 osób (w marcu 2,5 tys., od początku 2023 r. ok. 6 tys.).
Na granicy polsko-białoruskiej wciąż nie jest zakończona budowa ostatniego ok. 25-kilometrowego odcinka zapory elektronicznej. Czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 kilometrach granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 kilometrów długości. Obecnie działa ona na 181 kilometrów, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m szerokości w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.