Kongres Pamięci Narodowej IPN jest nie końcem, ale początkiem dyskusji o tym, jak ma wyglądać narodowa pamięć – powiedział w czwartek prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia obrad organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej trzydniowego Kongresu Pamięci Narodowej.
Otwierając obrady Kongresu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wspominał podobną inicjatywę zorganizowaną w 2016 r. w Gdańsku przez tamtejszy oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Powiedział, że obradom przyświecały wówczas słowa Anny Walentynowicz, która powiedziała, że „musimy się na nowo policzyć”. Zwrócił uwagę, że od tego czasu w Polsce zwiększyła się liczba miejsc, w których budowana jest pamięć historyczna i prowadzona jest edukacja historyczna. Dodał, że od tego czasu zmieniły się również środki, którymi można opowiadać o historii nowym pokoleniom, które obecnie dorastają.
„Kongres Pamięci Historycznej jest nie tylko naszą odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o zmianach generacyjnych, ale także odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej, przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów, którym serdecznie dziękuję. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji o tym, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, jaka jest diagnoza w 2023 roku” – stwierdził.
Prezes Nawrocki zauważył również, że historia ma także wpływ na teraźniejszość. „Wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej oraz postawy obywatelskie. Wiemy, że wśród naszej młodzieży ponad 30 procent osób widzi w historii nie tylko przedmiot poznania, ale również refleksji nad przeszłością. 50 procent ma ambiwalentny stosunek do historii. Oni wszyscy do nas krzyczą, że wiedzą, iż historia jest ważna, ale chcą abyśmy znaleźli taki sposób przekazu, abyśmy mogli się nią zainspirować. Wierzę, że Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy argumenty do dyskusji tym, którzy chcą patrzeć na historię w sposób refleksyjny, a wspomniane 50 procent przekonają, że warto poświęcać swój czas i swoje emocje historii i swoje emocje. Instytut Pamięci Narodowej to także instytut przyszłości” – powiedział.
Podczas inauguracji kongresu zaprezentowano także film podsumowujący wspomniane przez prezesa Nawrockiego badania społeczne poświęcone pamięci historycznej przygotowane pod kierunkiem prof. Krzysztofa Malickiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badano w nich nie tylko wiedzę historyczną najmłodszych pokoleń Polaków i nauczycieli historii, ale także wpływ ich stosunku do historii na ich postawy wobec takich wartości jak patriotyzm, sprawy międzynarodowe (m.in. sprawę reparacji) oraz zaangażowanie społeczne.
W trakcie trzydniowego Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się 26 paneli dyskusyjnych, w biorą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.
Na Stadionie Narodowym IPN przygotował także wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. strefę nowych technologii. Dla najmłodszych uczestników kongresu IPN zaprezentowany zostanie spektakl „Historia Misia Wojtka”, który towarzyszył żołnierzom II Korpusu. W czasie wydarzenia i odbędą się także spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.
W trakcie Kongresu Pamięci Narodowej będzie można również zwiedzać kilka wystaw. Jedną z nich będą „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności” o losach żołnierzy generała Władysława Andersa. W czasie kongresu będzie można zobaczyć również wystawę „Archiwum Pełne Pamięci, składającą się z eksponatów przekazanych IPN przez osoby prywatne.
Podczas Kongresu IPN organizuje także 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Każdy dzień kongresu zostanie zwieńczony galą rozdania nagród przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej.