#dobresłowa – to nazwa nowej kampanii społecznej, której inicjatorem jest Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. W czwartek (13 kwietnia) w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach kampania została oficjalnie zainaugurowana.
Jak mówił wojewoda podczas spotkania z uczniami, sam ma dwie córki w wieku licealnym i wie, że język z jakim się spotykają często jest wulgarny i nieprzyjemny. Bardzo często młodzi ludzie powielają wzorce swoich internetowych idoli, którzy promują hejt, złość i agresję. Zbigniew Koniusz podkreśla, że kampania #dobresłowa jest nietypowa, bo platformę internetową, gdzie będzie można zostawiać pozytywne wpisy lub zdjęcia przygotują uczniowie.
– Młodzież ma zaprojektować kampanię i ją prowadzić. To ważne, żeby było w przestrzeni internetowej takie miejsce, gdzie można zostawić swój ślad na zasadzie dobrych słów. Tam nie będą wpuszczane treści uważane za uwłaczające i hejtujące – zapowiada Zbigniew Koniusz.
W akcję zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach. Antoni Łękawa oraz Adrian Iskra mówią, że pozytywnych treści i słów jest za mało i warto to zmienić.
– Tworzymy stronę internetową. Znajdą się na niej treści, które wstawią użytkownicy. Jeżeli ktoś coś będzie chciał komuś dobrego powiedzieć, nawet anonimowo, będzie mógł to tam napisać. Będzie można też umieszczać na niej zdjęcia i krótkie filmiki – mówią uczniowie.
Kampanię #dobresłowa promowali też profesor Piotr Zbróg, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Beata Pszeniczna aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W ramach kampanii Zbigniew Koniusz ogłosił konkurs literacki „Tak widzę świat, tak go czuję. Dobre słowa”. Kolejnym wydarzeniem będzie panel dyskusyjny podczas rozpoczynającej się w piątek (14 kwietnia) w Kielcach podczas Konferencji Samorządów Uczniowskich.