Poruszające historie kobiet, które wygrały walkę z rakiem oraz pokaz wiosennej kolekcji ubrań w wykonaniu finalistek konkursu Miss Województwa Świętokrzyskiego, były główną atrakcją Gali Profilaktyki Zdrowia i Piękna Kobiet w Kieleckim Centrum Kultury.
Jak mówi Agnieszka Migoń inicjatorka i pomysłodawczyni przedsięwzięcia, potrzeba zorganizowania wydarzenia była konsekwencją wysłuchania wielu kobiet, które zmagały się z nowotworami.
– Zastanawiałam się, jak połączyć to co robię na co dzień z profilaktyką. Trudno jest przeczytać ulotkę z numerem telefonu, który mówi „idź i wykonaj badania”, trudno jest zdobyć się na tę motywację. Pomyślałam jednak, co ja mogę zrobić w tym celu, abyśmy profilaktykę zaczęli traktować w ten sam naturalny sposób, jak cykliczne spotkania towarzyskie ze znajomymi, wyjścia na kawę, do teatru czy do kina. Taką możliwość raz w miesiącu daje ŚCO, gdzie w soboty można wykonać bezpłatnie badania profilaktyczne. Każdy z nas ma w sobie lęk, boimy się wyników badań, jednak wydaje mi się, że będąc razem możemy go przezwyciężyć. Wyznania lekarzy, jak i kobiet, które zmagały się z nowotworami dają do myślenia i pozostają na długo w pamięci – dodała.
Na scenie, poza najnowszymi trendami mody damskiej z kolekcji wiosna-lato, swoje historie walki z nowotworami przedstawili zarówno lekarze, jak i pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jedną z nich była Monika Foremniak, która podkreśla, że w wieku 35 lat zachorowała na złośliwego raka piersi, z przerzutami do węzłów chłonnych.
– Choroba szybko postępowała, musiałam mieć wykonaną mastektomię z rekonstrukcją piersi. Przeszłam radioterapię i chemioterapię. Przez to, że się nie badałam zachorowałam na nowotwór, dlatego zachęcam wszystkich do regularnych badań profilaktycznych, bo to ratuje życie – podkreśliła.
Jak mówiła dr Agnieszka Florek-Mardjas, radioterapeuta ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, profilaktyka w przypadku chorób onkologicznych jest niezwykle istotna, a regularne badania często pozwalają skutecznie walczyć z chorobą.
– Niezwykle ważna jest także profilaktyka wtórna, pozwalająca wcześniej wykryć nowotwór, to zdecydowanie zwiększa szansę na przeżycie. Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że odsetek osób korzystających z badań profilaktycznych nie jest zadowalający. Np. w przypadku mammografii z profilaktyki korzysta około 50 proc. uprawnionych kobiet. Zachęcamy do tego, aby skorzystać z tych programów realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii – dodała.
W wydarzeniu wzięła udział także m.in. wicemarszałek województwa Renata Janik, która podkreśliła, że rozwój profilaktyki nowotworowej jest we współczesnym świecie niezwykle dużym wyzwaniem. Jak mówiła – w nowej perspektywie finansowej dla regionu, zarząd województwa będzie realizował projekty mające na celu wsparcie działań profilaktycznych oraz profilaktykę zdrowotną o wartości kilkudziesięciu milionów euro.
Już w najbliższą sobotę (15 kwietnia) w ramach akcji profilaktycznej „Biała Sobota” panie będą mogły skorzystać w ŚCO z darmowych badań cytologicznych i mammograficznych.