– Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego Togetair 2023 – przekazała Kadri Simson, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.
Kadri Simson jest działaczką partyjną i samorządową pochodzącą z Estonii, gdzie pełniła także funkcję ministra gospodarki i infrastruktury. Od 2019 jest członkiem Komisji Europejskiej jako komisarz do spraw energii.
Ponieważ w Europie trwa wojna, a od barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę minął już ponad rok, według Kadri Simson najważniejszą sprawą w obecnej chwili dla całego naszego kontynentu jest jak najszybsze całkowite zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Dlatego potrzebujemy skutecznych decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
W osiągnięciu tego celu ma pomóc europejski program REPowerEU, którego celem jest nie tylko zarzucenia dostaw surowców z Rosji, ale także wspieranie rozwoju OZE, czyli odnawialnych źródeł energii i upowszechnianie działań mających na celu oszczędzanie energii.
– Jesteśmy dumni, że tak renomowany gość z Komisji Europejskiej otworzy nasz szczyt. Zapraszamy na niego nie tylko polityków z Unii Europejskiej, czy oczywiście z Polski, ale także decydentów, przedstawicieli samorządów, biznes prywatny i państwowy, uczelnie wyższe, fundacje pozarządowe oraz dziennikarzy. Chcemy zbudować wspólne porozumienie ponad podziałami politycznymi, czy terytorialnymi pozwalające znaleźć rozwiązania finansowe, prawne i społeczne, które przygotują nas na wyzwania związane ze zmianami klimatu – mówi Agata Śmieja, współorganizatorka szczytu i prezes Fundacji Czyste Powietrze.
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego 20 i 21 kwietnia 2023 roku. Zaplanowano 34 debaty i dyskusje przy okrągłych stołach. Szczegóły wydarzenia: https://togetair.eu/agenda/. Darmowa rejestracja na szczyt: https://togetair.eu/dolacz-do-wydarzenia/.
EKOwybory Polaków. Przyjdź i zagłosuj na Togetair
Chcemy poznać EkoWybory Polaków i ogłosić je w czasie trwania IV Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023. Zapraszamy na debaty i okrągłe stoły wszystkich ponad podziałami, zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków. Za darmo na żywo i online.
Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Tematy związane z energetyką są ważne nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich Polaków, którzy płacą rachunki za energię. Szczyt klimatyczny Togetair stał się platformą porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.
– Stało się tak dlatego, że za priorytet uznaliśmy wypracowanie rozwiązań, które pogodzą troskę o środowisko z rozwojem gospodarczym w sposób racjonalny i zrównoważony, uwzględniający zarówno rosnące wymagania unijnej polityki klimatycznej, jak i nasze lokalne uwarunkowania. Uważamy, że dialog i współpraca są dziś tym fundamentem, na którym mamy szansę zbudować przyjazną dla mieszkańców i przedsiębiorców zieloną Polskę – mówi Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego Togetair.
Zeszłoroczny szczyt poświęcony był wypracowaniu nowych wytycznych do dalszego rozwoju transformacji energetycznej w świetle dramatycznej agresji Rosji na Ukrainę i jej skutków geopolitycznych. Natychmiastowej rekonfiguracji wymagał cały plan dojścia Europy do neutralności klimatycznej oparty w dużej części na wykorzystywaniu surowców sprowadzanych z Rosji. Konieczność wypracowania nowych rozwiązań stała się najpilniejszą sprawą w dążeniu do niezależność energetycznej Polski i Europy w perspektywie wyzwań polityki klimatycznej.
W 2023 roku Togetair ma ambicję zostać istotnym elementem dialogu społecznego w perspektywie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. Zielona transformacja już stała się siłą napędową gospodarki dążącej do zeroemisyjności na całym świecie. Warto więc zastanowić się w jaki sposób racjonalna polityka klimatyczna prowadzona wspólnie z różnymi partnerami w naszym regionie Europy pozwoli spełnić coraz wyższe oczekiwania inwestorów i konsumentów, a jednocześnie zachować produktywność, efektywnie zarządzać zasobami i wprowadzać potrzebne innowacje.
– W tym roku każdy dzień szczytu otworzy panel z udziałem przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Chcemy, aby wspólny punkt widzenia przedstawicieli z naszego regionu i krajów Trójmorza na najważniejsze kwestie związane z transformacją energetyczną został wypracowany właśnie na naszym wydarzeniu. Dzięki temu nasz region będzie miał większe możliwości wpływania na to co się dzieje w tematach związanych z szeroko pojętą ekologią w instytucjach Unii Europejskiej -podsumowuje Artur Beck, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei.
Chcemy Poznać Twoje EkoWybory! Czy jesteś ekoentuzjastą? Czy ekosceptykiem? A może interesują Cię koszty i ekologiczne oszczędności? Na Togetair 2023 nie padną puste ekoobietnice bez pokrycia, bo przyszłość następnego pokolenia Polaków zasługuje na więcej. W czasie TOGETAIR 2023 odbędzie się ponad 30 debat m.in. na temat:
- Smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków
- Motoryzacja neutralna klimatycznie?
- Jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?
- Taksonomia, ESG i realizacja celów zrównoważonego rozwoju.
- EcoRing -najtańsze czy najlepsze źródło energii i ciepła?
- Jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci?
- Dekarbonizacja łańcuchów dostaw i logistyka ostatniej mili
- Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja produktów spożywczych.
- Biznes w harmonii z naturą – wiarygodność i strategia marki
Więcej tematów paneli: https://togetair.eu/agenda
TOGETAIR 2023 został objęty Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Parlamentu Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, a także kilku ministerstw, w tym oczywiście Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Podczas wydarzenia wystąpi Kadri Simson, Europejski Komisarz ds. Energii.
Organizatorzy TOGETAIR 2023 zaprosili do udziału w IV edycji szczytu:
- reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza, w skład których wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry
- przedstawicieli UE z Komisji Europejskiej i Parlamentu
- przedstawicieli ONZ
- European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA)
- International Energy Agency (IEA)
- World Bank
- Atlantic Council
- Green Cross International, WWF, Client Earth, Polski Alarm Smogowy
- Przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów
- Marszałków województw: świętokrzyskiego, lubuskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego
- Przedstawicieli uczelni wyższych: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Polska Akademia Nauk.
- MICROSOFT, ORLEN, BOSCH, PGE, SAINT GOBAIN, KGHM, BGK, VELUX, DANONE, GPW, LPP, 3M, LASY PAŃSTWOWE, PWC, TMOBILE, ARP, LIDL.