Badanie poziomu cukru, ciśnienia tętniczego, pomiar BMI a także bezpłatne badanie cytologiczne, mammograficzne i zabiegi fizjoterapeutyczne. To tylko niektóre elementy akcji edukacyjno-profilaktycznej „Zdrowy Pracownik na 5”, zorganizowanej w urzędzie marszałkowskim w Kielcach. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać pracownicy administracji wielu instytucji publicznych w stolicy województwa.
Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski, dzięki tego typu przedsięwzięciom, badania profilaktyczne stają się coraz powszechniejsze, nie tylko wśród pracowników urzędu marszałkowskiego.
– Rośnie świadomość, że z tego typu działań należy korzystać nie tylko przy okazji różnego rodzaju akcji profilaktycznych. Regularny przegląd stanu naszego zdrowia pozwala na skuteczne leczenie i walkę z potencjalnymi dolegliwościami i chorobami – ocenia.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że żadne leki nie zastąpią regularnej profilaktyki zdrowotnej, dlatego tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne.
– Dzięki akcji „Zdrowy Pracownik na 5”, poza wykonaniem podstawowych badań, pracownicy mogą także uzyskać informacje gdzie mogą się zgłosić, jeśli zauważą niepokojące zmiany w zdrowiu. Wykryty wcześnie nowotwór, to szansa na uratowanie życia. Na organizację tego typu wydarzeń niezwykle otwarte są zarówno Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jak równie regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia – podkreśla.
W akcji wziął udział także odpowiedzialny za ochronę zdrowia, wicemarszałek Marek Bogusławski. Jego zdaniem, tego typu akcja poza zachęceniem do badań, promuje zdrowy styl życia.
– Chcemy także zwrócić uwagę na potrzebę i konieczność profilaktyki nowotworowej. Panie mogą m.in. dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Ponadto, w przypadku pracowników urzędu, którzy na co dzień wykonują pracę siedzącą, rehabilitanci prezentują w jaki sposób przeciwdziałać schorzeniom kręgosłupa. Poprzez tego typu akcje staramy się zapobiegać niż w przyszłości leczyć – wyjaśnia.
Tomasz Jamka, członek zarządu województwa podkreśla, że dzięki regularnej profilaktyce możliwe będzie ograniczenie przypadków wielu chorób.
– Bardzo dobrze, że tego typu akcje organizowane są w urzędzie marszałkowskim, poza podstawowymi badaniami jak sprawdzanie poziomu ciśnienia czy cukru, dostępne są także badania cytologiczne dla pań. To z pewnością przyniesie wymierne efekty, gdyż każdy kto wykona badanie będzie widział czy potrzebuje dodatkowych konsultacji lekarskich czy też nie – mówi.
W akcję zaangażowane jest także Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jak mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog, kierownik zakładu profilaktyki onkologicznej w lecznicy, działania profilaktyczne w regionie muszą być jeszcze powszechniejsze.
– Wiele kobiet wciąż nie chce korzystać z możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych zarówno w przypadku badań cytologicznych jak i mammograficznych. Organizując akcje profilaktyczne w różnych miejscach regionu z udziałem cytomammobusa, często frekwencja pozostawia wiele do życzenia. W niektórych miejscowościach pacjentki badają się bardzo chętnie, w innych natomiast zainteresowanie jest znikome. Przed nami wciąż duża praca nad świadomością dotyczącą profilaktyki, która ratuje życie. Warto się badać nawet po to aby przekonać się czy jest się całkowicie zdrowym – ocenia.