W muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie podziwiać XVIII-wieczny portret Żniwiarki. Obraz pochodzi ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Jan Przypkowski, dyrektor placówki informuje, że „Portret młodej kobiety jako żniwiarki”, autorstwa nieznanego malarza z Prus Wschodnich, datowany na końcówkę XVIII w.
– Elegancka dama w sukni z gorsetem i rozłożystym kapeluszu, zdobionym polnymi kwiatami, z sierpem w dłoni i snopem zboża pod pachą jest alegorią lata. Kobieta ma na sobie piękny XVIII-wieczny strój z gorsetem, czyli tzw. sznurówką, a na głowie ma aksamitny kapelusz.
Dotychczas obraz był pokazany tylko na trzech wystawach czasowych i w swoich dziejach nigdy nie opuścił obszaru dawnych Prus Wschodnich – aż do dziś.
– Obraz zawisł w tzw. Apartamencie – to ekspozycja stała wnętrz stylizowanych na apartamenty pałacowe, z wyposażeniem z epoki XVI-XIX w. Na tym tle obraz wygląda tak, jakby został stworzony specjalnie dla tego wnętrza.
Obraz będzie jedną ze specjalnych atrakcji podczas tegorocznej Nocy Muzeów która odbędzie się już 13 maja.
Jak dodaje dyrektor przyczyny tej prezentacji są dość złożone.
– Do końca roku wypożyczamy do Muzeum Czartoryskich w Puławach jeden z naszych najciekawszych artefaktów: szafę rokokową, zmontowaną z fragmentów boazerii pochodzącej ze „Złotego Pokoju” w pałacu Czartoryskich w Puławach. Powstał więc problem wypełnienia luki po szafie, która jest znacznych rozmiarów.
Jan Przypkowski wyjaśnia, że równolegle zegary z jędrzejowskich zbiorów powędrowały do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie są aktualnie pokazywane na wystawie czasowej „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”.
– Stąd powstał pomysł wypożyczenia jakiegoś obiektu z MWiM na wymianę i jego przysyłkę tym samym transportem, co nasze zegary słoneczne.
Muzeum Warmii i Mazur ma w swoich zbiorach dużo obrazów i nie wszystkie ma możliwość pokazywać naraz. Poprosiliśmy więc o wytypowanie kilku obrazów do wyboru, wg kryteriów: obraz odpowiednich rozmiarów, pasujący do naszych wnętrz, XVI-XIX w., treścią lub/i historią związany z regionem Olsztyna, aby stanowił u nas wizytówkę tego regionu. Dostaliśmy kilka propozycji, z których „Żniwiarka” podobała się najbardziej – wyjaśnia dyrektor.
Obraz będzie prezentowany w Jędrzejowie do końca października.
Obecnie do 14 maja w muzeum można też zobaczyć wystawę „Donersztik in Jendrzew” o Żydach z Jędrzejowa i wystawę „Zdobyć księżyc” z archiwalnymi zdjęciami NASA, która dostępna jest do 11 czerwca.