Wręczenie odznak przewodników świętokrzyskich nowym członkom, seria wykładów o walorach turystycznych i historii regionu oraz wspólne zwiedzanie atrakcji Łysogór – to główne elementy jubileuszowego 50. Ogólnopolskiego Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich.
Jak mówi Dominik Kowalski, prezes Zarządu Samorządu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, w dwudniowym wydarzeniu weźmie udział ponad 100 osób z całego kraju oraz jeden z przewodników ze Stanów Zjednoczonych.
– Zjazd rozpocznie się o godzinie 9.00 w Wojewódzkim Domu Kultury. W trakcie uroczystej sesji nastąpi ślubowanie i wręczenie odznak sześciu nowym osobom, które ukończyły kurs przewodnika. Wręczone zostaną także „Honorowe odznaki przewodników świętokrzyskich”. Ten tytuł w 1991 roku został wręczony m.in. Janowi Pawłowi II. Następnie odbędzie się seria wykładów i prelekcji. Cezary Jastrzębski, przybliży historię przewodników świętokrzyskich, Krzysztof Myśliński opowie o szlaku kieleckiej architektury. Natomiast Michał Poros, wygłosi prelekcje na temat Geoparku Świętokrzyskiego – wyjaśnia.
W sobotę uczestnicy Zjazdu zwiedzą także Muzeum Narodowe w Kielcach. Dominik Kowalski podkreśla, że w drugim dniu wydarzenia przewodnicy świętokrzyscy będą zwiedzać główne atrakcje Łysogór, w tym dwie na co dzień jeszcze niedostępne dla turystów.
– Będzie to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz Świętokrzyska Zagroda Kultury w Hucie Szklanej. Tradycyjnie na zakończenie zjazdu przewodników czeka „ciepłe danie na rozstanie”. Zjazd jest sygnałem rozpoczynającego się sezonu turystycznego w regionie. Liczymy, że koledzy z innych rejonów Polski wrócą w Góry Świętokrzyskie z grupami zorganizowanymi, aby pokazywać piękno naszego regionu – opisuje.
Jubileuszowy 50. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich rozpocznie się o godzinie 9.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Na przestrzeni ostatnich 50 lat funkcję przewodników świętokrzyskich pełniło ponad 2 tys. osób.
Historia kieleckiego PTTK sięga 1908 roku, kiedy to 15 marca rozpoczęło działalność Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Kielcach, które po połączeniu z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim utworzyło PTTK.