Nowy szlak oraz remonty istniejącej infrastruktury turystycznej. Świętokrzyski Park Narodowy przygotowuje się do nowego sezonu. Zwiedzający mogą spodziewać się wielu nowości.
Arkadiusz Adamczyk, kierownik działu udostępniania parku przypomina, że w tym sezonie ponownie otwarte zostaną dwie ścieżki łącznikowe. Niedostępne dla turystów w okresie zimowym. Jest to trasa na przełęcz św. Mikołaja oraz na przełęcz Hucką. W planach jest także otwarcie nowego szlaku pieszo-rowerowego z Wilkowa na Bukową Górę.
– Trasa będzie poprowadzona wewnętrznymi leśnymi drogami, które dawniej służyły do wywozu drewna z lasu oraz śladem dawnej kolejki wąskotorowej. Możliwe, że jeszcze przed początkiem wakacji, zostanie ona udostępniona dla ruchu pieszego. Z kolei po przygotowaniu niezbędnej infrastruktury być może w przyszłym roku droga zostanie otwarta także dla rowerzystów – tłumaczy. – Nowa trasa turystyczna będzie miała początek w Wilkowie nieopodal zalewu. Początkowy odcinek to droga leśna, która dochodzi do dawnej kolejki wąskotorowej, biegnącej w kierunku Zagnańska oraz dalej na wschód do Huciska i św. Krzyża. Cała trasa będzie dość łatwym szutrowym szlakiem o długości około 6 km długości – wyjaśnia Arkadiusz Adamczyk.
Arkadiusz Adamczyk dodaje, że w tym sezonie podjęte zostaną także prace przy modernizacji kilku wejść do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
– W ubiegłym roku oraz na początku tego zakończyliśmy inwestycję polegającą na wymianie urządzeń oraz infrastruktury przy wejściach m.in. na szlaki w Kakoninie, Podgórzu, Chełmowej Górze. Natomiast w tym roku chcemy uzupełnić zagospodarowanie przestrzeni dla turystów na św. Katarzynie. Po remoncie generalnym nawierzchni, wybudowaniu punktu obsługi turystycznej teraz będziemy doposażać to miejsce w ławki i stoły. Wróci też drewniana brama. Podobne prace przeprowadzone zostaną też w Nowej Słupi. W obrębie wejścia na szlak królewski. A także w Hucie Szklanej, przy wejściu do parku w pobliżu drogi asfaltowej – wymienia.
Remont każdego z wejść do parku ma kosztować około 200 – 300 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z urzędu marszałkowskiego oraz realizowanego przez Lasy Państwowe funduszu leśnego. Koszt zaplanowanych w tym sezonie prac związanych z modernizacją infrastruktury turystycznej ma wynieść ponad 1 mln zł.