Wiosna w pełni. Z każdym, kolejnym ciepłym dniem nie tylko fauna budzi się do życia. Znaczne ożywienie można zaobserwować także w świecie roślin. Bogactwo wiosennej flory jest widoczne w runie leśnym, w którym dominują obecnie wczesnowiosenne kwiaty.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce zwraca uwagę, że w lasach w tej chwili najwięcej można spotkać tzw. geofitów.
– Są to rośliny, które bardzo szybko zakwitają. Wytwarzają nasiona. Obsiewają się, a następnie wytwarzają pędy lub bulwy, które pozwolą im przetrwać kolejną zimę. Rośliny te rosną przeważnie w lasach liściastych. Wiosna jest dla nich idealnym momentem, ponieważ na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści, a co za tym idzie dostęp światła słonecznego do runa leśnego w tym czasie jest praktycznie nieograniczony – tłumaczy.
Leśnik dodaje, że wczesnowiosenne rośliny charakteryzuje odporność na niskie temperatury. Paweł Kosin wskazuje, że szybkie zazielenianie się runa leśnego to dobry znak. Świeża roślinność zmniejsza ryzyko wybuchu pożaru. Ponadto wiosenne rośliny mogą mieć także zastosowanie w domowym zielarstwie. Leśniczy jako przykład wymienia podagrycznik lub mniszek lekarski, które często są traktowane jako pospolite chwasty.
– Są to gatunki, które można śmiało dodać np. do sałatki. Już na przedwiośniu pojawiają się pierwsze tego typu rośliny, na przykład dziki szczypiór. Obecnie nie brakuje osób, które mają coraz większą świadomość w tej kwestii, i decydują się na sięgnięcie do kuchni prosto z natury. Tym co wyróżnia takie rośliny jest to, że są pozbawione nawozów sztucznych. W przeciwieństwie do typowych upraw rolnych – podkreśla Paweł Kosin.
Obecnie w lasach można spotkać m.in. zawilce, przylaszczki, żywce gruczołowate oraz cebulkowe. Z kolei w maju pojawią się późnowiosenne kwiaty: konwalie i marzanka wonna.