Wezwania otrzymały osoby urodzone w roku 2004 oraz starsi którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisją staną także kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz ochotnicy w wieku od 18 do 60 lat.
Pułkownik Jarosław Molisak, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach powiedział, że w tym roku nastąpiły pewne zmiany.
– Osoba, która stanie do kwalifikacji wojskowej zostanie poddana dodatkowym badaniom psychologicznym. Podczas rozmowy lekarz będzie oceniał stan zdrowia i przydatność powołania do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej czy też do Terytorialnej Służby Wojskowej. Ponadto od tego roku nie będzie wydawana już książeczka wojskowa, a zaświadczenie – zaznacza.
W otwarciu kwalifikacji wojskowej uczestniczył m.in. Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Podkreślił, że dla młodych osób, które przystępują do kwalifikacji wojskowej jest to ważny moment w życiu. Po raz pierwszy poddają się oni ocenie pod kątem predyspozycji do służby w wojsku.
– Zderzą się oni z oceną fachowców, którzy ich zdrowie zaklasyfikują do odpowiedniej kategorii. Mam nadzieję, że kwalifikacja wojskowa zakończy się dla wszystkich nadaniem kategorii wojskowej „A” – czyli zdolny do czynnej służby wojskowej. Świętokrzyskie jest w czołówce województw, jeśli chodzi o przyznanie tej kategorii – mówi.
W sumie przed komisją lekarską stanie 221 osób z powiatu pińczowskiego – powiedział z kolei starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.
– Dowiedzą się czy mogą swoją przyszłość związać z wojskiem, a my dołożymy wszelkich starań, żeby ta kwalifikacja przebiegła bardzo sprawnie – mówi.
Dziś przed Powiatową Komisją Lekarską w Pińczowie stawiła się pierwsza grupa młodych mieszkańców gminy Pińczów. Wśród nich Maciej Ciba, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Jak podkreślił nie wiąże swojej przyszłości ze służbami, chociaż jak zaznaczył życie bywa przewrotne.
– Wolałbym jednak działać na rzecz społeczności w sposób, który nie wiąże się bezpośrednio z trzymaniem przy boku karabinu. Sądzę, że żyjemy w czasach, gdzie nie trzeba rozwiązywać konfliktu siłą, a za pomocą dyplomacji – dodał.
Dziś kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się także w powiecie kazimierskim oraz częściowo w powiecie kieleckim z terenu gmin: Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Łagów, Łopuszno, Nowa Słupia, Morawica, Piekoszów i Pierzchnica, Bieliny, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Nowiny, Raków, Strawczyn i Zagnańsk.
Przed powiatowe komisje lekarskie w regionie wezwanych zostanie 6650 osób w tym 5618 mężczyzn urodzonych w 2004 r., 953 mężczyzn roczników starszych i 79 kobiet.
To o 90 osób więcej niż w roku ubiegłym.