Zbiorowa mogiła Polaków pomordowanych na skarżyskim Brzasku w 1940 roku zostanie wyremontowana. Środki na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,,Groby i cmentarze wojenne w kraju”.
Poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że powiat skarżyski po raz kolejny dostał dofinansowanie na ten cel.
– Teraz na renowację mogiły przeznaczone będzie 210 tys. złotych, w ubiegłym roku na realizację tego zadania, również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiat skarżyski, który opiekuje się tym miejscem, uzyskał dofinansowanie w wysokości 240 tys. zł.
Tu pochowani są polscy patrioci z wielu miast dawnego województwa kieleckiego. Ludzie, zginęli z rąk niemieckich tylko dlatego, że byli Polakami. Dziś Rzeczpospolita dba o miejsca pamięci narodowej, tak też jest w przypadku polskiego rządu, który prowadzi wiele programów wspierających osoby i instytucje opiekujące się takimi miejscami.
Teraz powiat skarżyski będzie mógł kontynuować prace w tym miejscu. To także wyraz wdzięczności dla tych, którzy przez lata dbali o miejsce pochówku naszych bohaterów. Dodam, że kwota przyznana na renowację mogiły na Brzasku to jedna z najwyższych przyznanych w ramach ministerialnego programu w skali całego kraju.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski przypomniał, ze to największa zbiorowa mogiła w naszym województwie.
– Spoczywa tu 760 osób zamordowanych w 29 czerwca 1940 roku. Leży tu elita naszego regionu, ale także chłopi ze wsi Królewiec koło Smykowa. 19 mężczyzn zostało tu rozstrzelanych za pomoc Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”. Wraz z nimi spoczywa tu także poseł Stanisław Krawczyński, lekarz z Sandomierza, a także wielu nauczycieli z Ostrowca, Iłży, Opatowa, Buska, Kielc i Skarżyska oraz innych miejscowości. To dla nas – mieszkańców tej ziemi – miejsce szczególne, trzeba też o nie dbać. To nasza tożsamość.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś mówił, że troska o takie miejsca pamięci, jak mogiła na Brzasku jest obowiązkiem władz państwowych wszystkich szczebli.
– Trzeba ciągle przypominać o tych wydarzeniach młodemu pokoleniu, dlatego szczególnie ważna jest współpraca z nauczycielami, rodzicami i młodzieżą, aby mogiła na Brzasku była wciąż dla nich miejscem pamięci. To jedno z wielu miejsc na Ziemi Świętokrzyskiej, które przypominają o naszej historii. Nie tylko z okresu II wojny światowej, ale także powstań narodowych i innych momentów ważnych dla naszych dziejów.
Radny rady powiatu skarżyskiego Grzegorz Małkus przypomniał zakres prac.
– Projekt zakłada wymianę ogrodzenia oraz bramy wejściowej, naprawę nasypów, demontaż starej kostki brukowej i ułożenie nowej nawierzchni granitowej wraz wymianą schodów przed pomnikiem. Poza tym ustawiona zostanie nowa tablica informacyjna, oświetlenie LED-owe, wymieniony będzie maszt, a wzdłuż ogrodzenia z tyłu mogiły zaplanowano nowe nasadzenia, będą to jodły. Ustawione zostaną także nowe ławki.
Wszystkie prace zostaną wykonane w tym roku.