Szpital Powiatowy we Włoszczowie zamierza kupić komorę hiperbaryczną. Będzie to pierwsze takie urządzenie w świętokrzyskich szpitalach.
Komora jest szczelnie zamknięta i po wejściu do niej pacjenta podawany jest tlen pod ciśnieniem pięciu atmosfer, co powoduje wzrost saturacji krwi, czyli nasycenia krwi w tlen.
Rafał Krupa, dyrektor włoszczowskiej lecznicy informuje, że komora hiperbaryczna będzie pomocna dla osób, które mają przewlekłe, niegojące się rany.
– Komora hiperbaryczna służy głównie osobom, które są podtrute tlenkami. Działania lecznicze ma również w przypadku osób, które mają przewlekłe rany. Mówimy o chorych cierpiących na stopę cukrzycową, borykających się z niegojącymi się ranami, czy po amputacji – wyjaśnia Rafał Krupa.
Jednorazowo w medycznej komorze hiperbarycznej będzie mogło przebywać do 10 pacjentów.
– Komora, którą zakupimy będzie dysponowała nadciśnieniem pięciu atmosfer. Taki seans trwa 1,5 godziny. Po kilku, kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu seansach widać efekt leczniczy – dodał Rafał Krupa.
Dyrektor dodaje, że szpital zdecydował się na zakup komory hiperbarycznej, ponieważ zatrudnia już dwóch lekarzy ze Śląska oraz jednego z naszego województwa, którzy potrafią stosować tę formę terapii. Przeszkolono już siedem pielęgniarek, które na co dzień pracują we włoszczowskim szpitalu.
– To bardzo drogie szkolenia, a poza tym prowadzone są tylko w ośrodku w Gdańsku raz w roku. Stąd może inne świętokrzyskie szpitale do tej pory nie zdecydowały się na wprowadzenie tej formy terapii – mówi Rafał Krupa.
Urządzenie, które do szpitala ma trafić w przyszłym roku kosztować będzie około 4,5 mln zł.