Kieleccy radni chcą, żeby miasto wymagało więcej od deweloperów budujących bloki w mieście. rajcy chcą opracowania standardów, które zmuszałyby przedsiębiorców do tworzenia tzw. inwestycji towarzyszących, poprawiających miejską infrastrukturę. Pretekstem do dyskusji na ten temat była kwestia wyrażenia zgody na budowę inwestycji przy ulicy Mielczarskiego.
Projekt zakładał, że deweloper zbuduje sieć wodociągową, dla osiedla Nowy Czarnów. Zdaniem zdecydowanej większości radnych, to jednak za mało. Z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad sesji projektu uchwały określającej standardy powstawania tzw. inwestycji towarzyszących wystąpił klub radnych Koalicji Obywatelskiej.
Michał Braun, przewodniczący klubu tłumaczył, że uchwała jest pokłosiem dyskusji do jakich doszło w trakcie poprzednich obrad rady miasta, a także na posiedzeniach komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami. Przykładem jest inwestycja przy ul. Zbożowej, a także ta przy ul. Mielczarskiego.
– Zdaniem wielu radnych, proponowane obecnie przez deweloperów inwestycje towarzyszące są niewystarczające. W obliczu braku procedur oraz zasad negocjowania inwestycji, przyjęcie przez prezydenta miasta określonych standardów jest wskazane – mówił.
Finalnie wnioskodawcy, widząc poparcie innych klubów, zdecydowali się na wycofanie swojego wniosku w celu dopracowania projektu uchwały. Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta oraz szef klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, że pomysł przedstawiony przez klubu KO jest godny rozważenia i przedyskutowania.
– Klubu radnych PiS również chce brać udział w dyskusji na temat rozwiązań, które umożliwią powstanie dodatkowych inwestycji realizowanych przez deweloperów, którzy mają zamiar wybudować nowe obiekty mieszkalne w ramach ustawy lex deweloper. Jest to na tyle ważna sprawa, że nie możemy podchodzić do tej kwestii pochopnie – dodał Jarosław Karyś.
Ostatecznie radni zagłosowali za zdjęciem z porządku obrad uchwały wyrażającej zgodę na inwestycję przy Mielczarskiego. Od głosu wstrzymał się Jarosław Bukowski – Projekt Wspólne Kielce, a w głosowaniu nie wzięli udziału: Katarzyna Zapała – Koalicja Obywatelska oraz Maciej Bursztein – Bezpartyjni i Niezależni.