Wspólną wystawą 11. czołowych polskich artystów i projektantów, zatytułowaną „Udomowienie” zainaugurowano otwarcie nowej miejskiej Galerii Sztuki „Willa Polonia” w Busku – Zdroju.
Budynek należy do gminy Busko-Zdrój. Wcześniej jednak przeszedł gruntowny remont. Prace trwały około półtora roku. Obiekt został rozbudowany o nowoczesny pawilon ze szklaną fasadą, powstały też nowe sale wystawiennicze. Remont objął również renowację charakterystycznej, zielonej elewacji z drewna modrzewiowego.
Przed remontem mieściła się tam filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach znana mieszkańcom jako Galeria Sztuki „Zielona”. Wystawy były tam organizowane od 1989 roku. Jednak podpisane przed laty porozumienie, pod koniec listopada ubiegłego roku zostało rozwiązane.
Teraz galerię prowadzi Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Dyrektor Maria Wiśniewska przyznaje, że wnętrza budynku zmieniły się nie do poznania. Dziś są odnowione, ale przywołujące historycznego ducha zabytku.
– Ten charakterystyczny, ponad stuletni budynek przede wszystkim zyskał przestrzeń, a wnętrza nabrały nowoczesnego i świeżego wyglądu. Naszym priorytetem jest wykorzystanie tej przestrzeni w stu procentach – zaznaczyła.
Zastępca burmistrza Michał Maroński przypomniał, że budynek pochodzi z około 1900 roku, a jego budowniczym był dr Julian Majkowski, który nazwał ten budynek „Willą Polonia”. W czasie wojny było to już miejsce kaźni, tortur i śmierci.
– Po II wojnie światowej budynek był siedzibę partii politycznych, a następnie pełnił rolę porodówki. O 1989 roku ma tutaj swoje miejsce sztuka i tak też pozostanie – podkreślił.
Pierwszą wystawę w Buskiej Galerii Sztuki „Willa Polonia” otworzyła jej kurator Karolina Brzuzan. Jak powiedziała, tytuł „Udomowienie” symbolicznie oddaje hołd pierwotnemu charakterowi tego miejsca. – „Willa Polonia” wraca do domu – zaznaczyła.
Kuratorka ekspozycji dodała, że na powierzchni 170 metrów kwadratowych umieszczono kilkadziesiąt bardzo ciekawych prac.
-To przedmioty, które są na pograniczu sztuki designu. Są m.in. lampy, które nazywane są przez artystę rzeźbami świetlnymi. Sam artysta mówi, że są to rzeźby o miłości. Wszystkie mają swoje znaczenie, historię, a jednocześnie moglibyśmy ich użyć jako części wyposażenia domu – wyjaśnia.
Wystawa będzie czynna do 20 czerwca w godzinach otwarcia galerii, czyli od wtorku do piątku, w godz. od 10.00 do 18.00, a w sobotę od godz. 14.00 do 18.00.