250 hospitalizacji w oddziale chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze odnotowała placówka w pierwszym kwartale jego funkcjonowania.
– Dotychczas pacjenci z rakiem płuca, po badaniach diagnostycznych i konsylium onkologicznym, kierowani byli do innych ośrodków, co oddalało w czasie moment rozpoczęcia ich leczenia, przyznaje Youssef Sleiman – dyrektor szpitala w Czerwonej Górze.
– Ze względu na dużą liczbę pacjentów w innych szpitalach onkologicznych, chory czekał na leczenie nawet kilka miesięcy. Obecnie po zakończeniu w naszym szpitalu diagnostyki pacjenta trwającej 2-3 dni oczekujemy na wyniki badań histopatologicznych oraz genetycznych od 2 do 3 tygodni. Po tym czasie pacjent jest oddany konsylium i następnego dnia jest włączony do leczenia. To oznacza, że od momentu zdiagnozowania pacjenta do włączenia u niego terapii mija maksymalnie 4 tygodnie – mówi dyrektor.
Jak podkreśla Youssef Sleiman, pacjenci z rakiem płuca leczeni w oddziale chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej w szpitalu w Czerwonej Górze mogą liczyć na najnowocześniejsze formy terapii.
– Zaawansowany rak płuca leczony jest jako choroba przewlekła. Stosujemy tradycyjną chemioterapię, stosujemy leczenie molekularne w ramach programów lekowych, a także immunoterapię. Terapię dobieramy w zależności od rodzaju nowotworu i jego mutacji. Wszystkie możliwe leki jakie są stosowane w Polsce, stosowane są również u nas w szpitalu – dodał Youssef Sleiman.
Oddział chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze dysponuje ośmioma stanowiskami do podawania leków.