89-letni Waldemar Hajrych, emerytowany marynarz mieszkający w gminie Gowarczów zdobył złoty medal w Mistrzostwach Modelarstwa, za żaglowiec HMS Victory. O wygranej zdecydował innowacyjny patent z usztywnieniem żagli.
Waldemar Hajrych pracował nad modelem przez 2 lata, codzienne przez 10 godzin, a także w świąteczne dni. Jak podkreśla, o wygranej zdecydował imponujący wygląd wydętych wiatrem żagli. Taki efekt uzyskał dzięki autorskiej technice usztywniania materiałowego żagla.
– Pierwszy raz na świecie ktoś to zrobił i usztywnił żagle na specjalnie przygotowanym kopycie. Bez usztywnienia, żagle wiszą na rejach jak kalesony na płocie – żartuje modelarz.
Waldemar Hajrych przyznaje, że okręt HMS Victory fascynuje go konstrukcyjnie, ma też wielki szacunek dla Horatio Nelsona, który kojarzony jest z okrętem, na którym zginął wygrywając wielką bitwę pod Trafalgarem. „Victory” jako okręt muzeum odwiedza rocznie około 350 tys. gości. Aktualnie znajduje się w Portsmouth w Anglii.
– Odwiedziłem kilkukrotnie Victory w Anglii, dokładnie go obszedłem, zrobiłem setki zdjęć – przyznaje modelarz.
Waldemar Hajrych bardzo chciałby wziąć udział w modelarskich Mistrzostwach Świata w Czechach, jednak nie ma pewności czy uda mu się przetransportować swoją pracę.
HMS Victory – żaglowy okręt liniowy brytyjskiej marynarki wojennej został zbudowany w latach 1759–1765 w stoczni Chatham Dockyard. Głównym projektantem okrętu był sir Thomas Slade, który postanowił wykorzystać nowy suchy dok do budowy dużych jednostek. Koszt budowy wyniósł 63 176 funtów i 3 szylingi, co według dzisiejszych cen odpowiada kwocie 50 mln funtów. Do budowy zużyto drewno z 6000 drzew, a 90 proc wykorzystanego materiału stanowiła dębina.