– Budowa 20 modułowych elektrowni atomowych SMR to kluczowe i niezbędne do przeprowadzenia transformacji energetycznej– stwierdził w Raporcie Parlamentarnym na antenie Radia Kielce senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. W ocenie parlamentarzysty, budowa małych reaktorów w technologii SMR to skok cywilizacyjny, który pozwoli Polsce na uzyskanie niezależności przy pozyskiwaniu energii elektrycznej.
Wspólny projekt Orlenu oraz firm Synthos i Hitachi zakłada budowę dwudziestu małych reaktorów SMR na ternie całego kraju. W ostatnim czasie Amerykańskie instytucje finansowe zadeklarowały przekazanie kwoty 4 mld dolarów na realizację tego przedsięwzięcia.
– To skok cywilizacyjny, ponieważ wejdziemy do tej grupy państw, które skutecznie rozwijają te technologie. W Kanadzie pierwsze tego typu inwestycje zostaną oddane do użytku w 2027 roku, w Polsce ma to nastąpić niedługo później. To technologia jutra, technologia przyszłości, myślę, że prace nad nią będą przebiegały bardzo szybko. Takie państwa jak Niemcy czy Francja odchodzą od tradycyjnych elektrowni jądrowych, myślę jednak, że kiedy zobaczą iż elektrownie kompaktowe SMR będą się sprawdzać to wówczas zatęsknią za czystą i bezpieczną elektrownią atomową – mówi Krzysztof Słoń.
Parlamentarzysta dodaje, że województwo świętokrzyskie ma bardzo dobre warunki geologiczne do ewentualnego umiejscowienia modułowej elektrowni atomowej w systemie SMR.
Do tej pory wskazano siedem potencjalnych lokalizacji, do powstania reaktorów SMR na terenie Polski. Są to okolice Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich w pobliżu Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.
RAPORT PARLAMENTARNY
W nowym programie Polskiego Radia Kielce przedstawiamy aktywność parlamentarzystów z naszego regionu. Jakie są ich opinie na bieżące tematy, czym chcieliby się podzielić ze swoimi wyborcami? Zapraszamy do słuchania od wtorku do piątku o godz. 13.45.