Dziś (niedziela, 23 kwietnia) w Folk Radiu usłyszymy grupę Dagadana, która znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i muzyki świata. Zapraszamy od godz. 18.00
Wszystko zaczęło się w 2008 roku. Na warsztatach jazzowych w Krakowie spotkali się: Daga – Dagmara Gregorowicz, Dana Vynnytska z Ukrainy i Mikołaj Pospieszalski, których wspólne muzyczne fascynacje stały się zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu.
Ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury.
Debiutancki album Dagadany zdobył nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.
Grupa zagrała ponad 1000 koncertów w 25 krajach świata, a wśród spotkań z muzykami globu, było też jedno prowadzące do realizacji albumu “Meridian 68”.
Na wydanej w lutym 2016 roku płycie znalazły się tradycyjne utwory z różnych regionów Polski, ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Warto zaznaczyć, że niezwykli muzycy ze Wschodu – Hassibagen z Mongolii i Aiys Song z Chin, występują gościnnie w wielu utworach na płycie.
Do chińskiej przygody Dagadany nawiązuje także tytuł płyty „Meridian 68” , bo 68. południk to dokładny środek między Częstochową i Pekinem, czyli miejscowościami, w których nagrywano utwory.
Płyta była nominowana do nagrody „FRYDERYK”, została też najwyżej ocenionym polskim albumem w ramach rocznego podsumowania najlepszych płyt world music – muzyki świata, typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. Krążek został wydany również w Chinach i w Niemczech.
Zespół wystąpił w składzie: Daga Gregorowicz – śpiew, instrumenty elektroniczne, Dana Vynnytska – śpiew, instrumenty klawiszowe, Mikołaj Pospieszalski – śpiew, kontrabas, gitara basowa, skrzypce, Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, instrumenty perkusyjne.
Gościnnie wystąpili; Aiys Song – wiolonczela, Hassibagen – śpiew i morin khuur (dwustrunowy instrument mongolski), Frank Parker Junior – perkusja, Marcin Pospieszalski – skrzypce, Szczepan Pospieszalski – trąbka i Lidia Pospieszalska – bęben obręczowy.
Dodajmy, że Dagadana grała w klubach, a także na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie, czy w domu swoich fanów. Muzycy uwielbiają grać kameralne koncerty, ale nie stronią od dużych festiwali, takich jak legendarny Glastonbury (UK), nasz Open’er i Przystanek Woodstock oraz Sound of the Xity (Chiny), Festiwal ludów pustyni (Maroko), United Islands Festival (Czechy) czy Virada Cultural (Brazylia).