Jak wdrażać nowoczesne technologie w szkolnictwie zawodowym rozmawiali dziś (wtorek, 25 kwietnia) w Kielcach nauczyciele i dyrektorzy. W Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Łódzkiej odbyła się konferencja dotycząca e-technologii w szkole.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że nowoczesne technologie oferują szkołom możliwości, których jeszcze kilkanaście lat temu pozostawały w sferze marzeń. Istotne jest to, aby nauczyciele potrafili tę szansę wykorzystać.
– Pracownie nie muszą być już fizycznie obecne w szkołach, doskonale sprawdzają się też wirtualne. Można je wykorzystywać przy kształceniu spawaczy. Spawać mogą tylko osoby pełnoletnie, natomiast szkoła może wykorzystać szkolenie wirtualne, gdzie nie ma tego wymogu – tłumaczył kurator.
Kazimierz Mądzik dodał, że nowoczesne technologie to też wyzwania, z którymi trzeba sobie radzić. Na przykład internetowe boty oparte na algorytmach sztucznej inteligencji rozwiązują zadania domowe za uczniów.
W Centrum Kształcenia Zawodowego swoje stanowiska rozstawiły firmy, które pomagają placówkom oświatowym we wprowadzaniu na lekcje nowoczesnego sprzętu. Swoje stoisko miał też Zespół Szkół Zawodowych nr 2 ze Starachowic. Maciej Rożek, uczeń szkoły prezentował urządzenie wykorzystywane w kształceniu mechatroników. – Przygotowaliśmy mini linię produkcyjną, która segreguje trzy rodzaje krążków – metalowe, plastikowe czarne i plastikowe białe. Ten sprzęt nam się przydaje, modyfikujemy tę fabryczkę, modyfikujemy sterowniki – opowiadał Maciej Rożek.
Grażyna Małecka, dyrektor szkoły podkreśla, że nowoczesne technologie w szkole to konieczność, aby dobrze przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy. – Współpracujemy z firmami, które pomagają nam w dostępie do nowoczesnych technologii. W przypadku tej fabryki wspomogła nas firma Cerrad ze Starachowic – informuje Grażyna Małecka.
Młodzież ze starachowickiej placówki uczy się też programować oraz pilotować drony. Mariusz Nowak, nauczyciel przedmiotów informatycznych mówi, że pisanie programów tylko na komputer może uczniów znudzić, natomiast dzięki programowaniu pojazdów latających oraz sterowaniu nimi, młodzież bardziej angażuje się w poznawanie tajników pisania kodu.
W konferencji wziął udział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślił, w ostatnim czasie szkolnictwo zawodowe się zmienia, zmieniają się też wymagania pracodawców, dlatego przekazywanie nauczycielom wiedzy o nowoczesnych technologiach jest niezbędne.