W nietypowej scenerii, bo nie w przestrzeni teatralnej, a w prywatnym mieszkaniu w Kielcach został pokazany spektakl zatytułowany „Komedianci. Rzecz o bojkocie”. To gościnny pokaz przedstawienia, które zostało wyprodukowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Scenariusz wydarzenia stworzył Hubert Sulima, a źródłem inspiracji była książka o tym samym tytule. Jak tłumaczył Jędrzej Piaskowski, reżyser spektaklu, całość nawiązuje do kabaretu podziemnego z czasów stanu wojennego.
– Bojkot aktorski 1981, 1982 roku to temat, który zawsze mnie i Huberta interesował, więc pomyśleliśmy, że skoro hasło festiwalu, na który ten spektakl powstał brzmiało „Protest”, to czemu nie zrobić jakieś formy koncentrującej się wokół wydarzeń z 1981 roku, zwłaszcza, że uważaliśmy i nadal uważamy, że ten gest oprotestowania rzeczywistości, która nas otacza jest wciąż aktualny – wyjaśnił.
Reżyser bardzo dobrze wspominał czas przygotowania spektaklu i zaznaczył, że ograniczona scena w mieszkaniu ma swoje zalety.
– Właściwie sposób pracy jest ten sam co w teatrze. Różni się przestrzenią i bardzo ograniczonymi środkami, też tymi stricte scenicznymi. To jest zawsze jakaś miła odmiana. Nie ukrywam, że chętnie będziemy kontynuować taki nurt spektakli robionych w mieszkaniach trochę nielegalnych, chałupniczych, bo to rzeczywiście daje pewną wolność, którą nie zawsze daje scena – przyznał.
W przedstawianiu udział bierze czwórka artystów: Dagna Dywicka i Mateusz Bernacik z Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz gościnnie Małgorzata Biela i Daniel Namiotko.
Dagna Dywicka wyjaśniła, że gra Syrenę Kielecką znad silniczańskich wód.
– Postać walcząca z nutą nostalgii, ale także z dużą dozą radości. To jest spektakl o tamtych, ale też o dzisiejszych czasach. Wydaje mi się, że udało nam się go osadzić w realiach współczesnych nawiązując do spektakli, które były grane w mieszkaniach w stanie wojennym. Uważam, że to przedstawienie daje dużo radości nie tylko nam aktorom, ale także widzom, więc głównie na tym nam zależało i taki był cel powstania tego spektaklu. Chodzi o odnalezienie się w trudnej rzeczywistości także poprzez śmiech – tłumaczyła.
Aktorka dodała, że spektakl pokazany w Kielcach nie różni się od tego, który powstał w Warszawie na Festiwal Niewinni Czarodzieje. – Rzeczywiście mieszkanie, w którym tam graliśmy było trochę większe, ale jesteśmy przygotowani do tego, aby pokazywać go w różnych przestrzeniach. Robiliśmy go w procesie twórczym tak, by można go było łatwo zaadaptować w różnych miejscach – wyjaśniła.
Drugi kielecki aktor – Mateusz Bernacik wcielił się w Kaczkę, dyrektora Teatru Legend i Podań „Baba Jaga”. Zachęcał do obejrzenia sztuki.
– W Warszawie spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. Usłyszeliśmy bardzo dobre opinie, co nas uskrzydliło. Pomyśleliśmy, że nie chcemy, żeby ten spektakl umierał i postanowiliśmy go przenieść do Kielc – powiedział.
„Komedianci…” opowiadają o grupie artystów, którzy działają w formie amatorskiego teatrzyku. Planują się włączyć w bojkot publicznych mediów – radia i telewizji. Na drodze do realizacji tego planu stoją jednak bardzo realne przeszkody. Pierwsza, kluczowa – brak zaproszenia do występu w telewizji, na które można, by było odpowiedzieć wymarzonym bojkotem. Druga – brak zgody w zespole, problemy aktorów, różne ich wizje, dotyczące uprawianej profesji. Są wreszcie emocje, które w pewnym momencie mocno dochodzą do głosu.
Przedstawienie trwa godzinę. Od pierwszych chwil nie brakuje okazji do śmiechu. Są żarty, nawiązania do kultowych scen filmowych, odniesienia do kieleckiej rzeczywistości. Bawi także gra aktorów, którzy często wychodzą poza swoje teatralne role. Ciekawym doświadczeniem dla publiczności jest także forma przestawienia w mieszkania. Scena przenika się z widownią, dużo tu umowności i po prostu zabawy.
Jednak obok zabawnych scen pojawia się również wzruszenie. Z kolei tytułowy bojkot wychodzi poza ramy manifestacji politycznej. Staje się formą protestu godną nie tylko aktora, ale każdego z nas przeciwko temu, na co się nie zgadzamy w codziennym życiu.
Sztuka „Komedianci. Rzecz o bojkocie” miała premierę w grudniu 2022 roku, podczas XVII edycji Festiwalu Niewinni Czarodzieje w Warszawie. Kolejny pokaz w Kielcach odbędzie się w środę, 26 kwietnia, o godz. 18.00.