W centrum Krakowa przy ulicy Szewskiej odkryto pozostałości Bramy Szewskiej. Natrafiono na niej podczas prac związanych z przyłączaniem Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Brama Szewska była niegdyś jedną z głównych bram wiodących do Krakowa i częścią fortyfikacji miejskich. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początków XIV wieku, natomiast odkryte właśnie partie murów są z wieku XV. Natrafiono na nie na ulicy Szewskiej, nieopodal Teatru Bagatela. Szacuje się, że mur może mieć nawet trzy metry grubości, został odkryty niecałe półtora metra pod ziemią.
Jak mówi miejska archeolog Justyna Jarosz-Romaniec, specjaliści i historycy spodziewali się, że podczas prac napotkają na pozostałości fortyfikacji.
Brama została zburzona najprawdopodobniej na początku XIX wieku. Jak dodaje Jarosz-Romaniec nie ma co liczyć, że pozostałości bramy zostaną teraz odsłonięte dla turystów, gdyż nie pozwalają na to warunki atmosferyczne.
Odkrycie spowoduje za to przesunięcie terminu zakończenia robót związanych z przyłączeniem sieci ciepłowniczej do Galerii Sztuki o około dwa tygodnie.