Andrzej Jung, Jan Majdzik, Jerzy Marzec i Paweł Wolicki byli gośćmi pierwszego odcinka cyklu „50 lat jak jeden dzień”, w którym chcemy przybliżyć historię klubu Korona Kielce. Premiera odcinka poświęconego pierwszej dekadzie „żółto-czerwonych” będzie miała miejsce w piątek, 2 czerwca.
10 lipca 1973 roku doszło do połączenia dwóch kieleckich klubów Iskry i SHL, co dało początek Koronie. 5 sierpnia zespół, prowadzony przez Zbigniewa Pawlaka, rozegrał pierwsze spotkanie w Lidze Okręgowej. Na stadionie przy ulicy Mielczarskiego pokonał Spartę Kazimierza Wielka 3:2. Historyczną, pierwszą bramkę strzelił Andrzej Jung, który zaszczycił nas swoją obecnością w studiu nagraniowym. Towarzyszyli mu inni zawodnicy, którzy wystąpili w tym spotkaniu: Jan Majdzik i Jerzy Marzec.
– Jest co wspominać. Byłem związany z Iskrą od trampkarzy, kiedy trenerem był jeszcze Ryszard Predygier. Dotrwałem do tego momentu, że zagrałem w Koronie. Pamiętam to pierwsze spotkanie, na które przyszło cztery tysiące kibiców. Były flagi, a nawet zakładowa orkiestra. Człowiek wychodził na boisko z drgawkami. Strzeliłem dwie bramki: pierwszą i trzecią. Cieszyłem się, podobnie jak cała rodzina. Później też zdobywałem bramki, ale taka była moja rola, bo grałem na środku ataku – mówi Andrzej Jung.
– Grałem w pierwszym meczu Korony w 1973 roku. Cieszyłem się z tego połączenia, bo dzięki niemu podniósł się poziom sportowy. Do jedenastki trafili najlepsi. Jest kogo wspominać, bo dobrych zawodników nie brakowało – przyznaje Jerzy Marzec, który następnie był członkiem sztabu szkoleniowego kieleckich klubów, do dziś pracuje z dziećmi w KKP Koronie.
W drugim sezonie Korona, prowadzona już przez Bogumiła Gozdura, wywalczyła awans do II Ligi. W turnieju barażowym zostawiła w tyle faworyzowane zespoły Resovii, Cracovii i Lublinianki. Decydujące spotkanie z ostatnim z tych rywali, rozegrane na stadionie Błękitnych, oglądało na żywo 20 tysięcy osób. Razem z naszymi gości wspominaliśmy radości i smutki tamtych okresów. O utrzymanie na wyższym szczeblu było trudno, zadanie utrudniały panujące w ówczesnej piłce „układy”.
– Jest miło powspominać stare czasy. Liczę, że te lepsze dopiero przed nami, bo Korona ciągle nie zdobyła mistrza Polski. Dawne lata były inne. Każde mają jednak swoje plusy. Gra uległa zmianie, podobnie jak zaangażowanie. W dzisiejszej piłce większa rolę odgrywają pieniądze. Odeszło już wielu z nas. My staramy się kontaktować. Cieszymy się z takich spotkań – mówi Jan Majdzik.
Następne sześć sezonów Korona spędziła w III Lidze. Ponowny awans wywalczyła w sezonie 1981/82 z trenerem Antonim Hermanowiczem na ławce. Razem z nim ze Stali Nowa Dęba przyszedł Paweł Wolicki, który w klubie spędził łącznie 27 lat: cztery jako piłkarz, rok jako asystent trenera i 22 w roli kierownika zespołu.
– Spełniłem swoje marzenia i zagrałem w profesjonalnym klubie. Cieszę się, że osiągnąłem z nim niemałe sukcesy. Jako piłkarz awansowałem do II Ligi, później trzy razy zrobiłem to jako kierownik drużyny. Zaliczyliśmy też awans do ekstraklasy, a także dotarliśmy do finału Pucharu Polski – wylicza Paweł Wolicki.
Z nim wspomnieliśmy m.in. historyczny mecz Pucharu Polski z Legią Warszawa, przegrany 3:4, a także derby z Błękitnymi w okresie stanu wojennego. Nie zabrakło też zabawnych anegdot.
– Pamiętam ciężkie czasy po awansie do II Ligi. Były problemy z kupnem mebli, mieszkałem w pustych ścianach. Aby je zdobyć, trzeba było stać w kolejkach całymi nocami, często długie miesiące. U mnie była to potrzeba chwili. Dowiedział się o tym jeden z naszych kibiców. Zadeklarował się, że mi pomoże. Założył kombatancką marynarkę, na której miał dużo medali. Pojechaliśmy tak do meblowego. Wszystko poszło raz dwa – uśmiecha się Paweł Wolicki.
Starsi Koroniarze śledzą losy obecnej drużyny „żółto-czerwonych”.
– Przez stan zdrowia ciężko jest dojść na stadion, ale oglądam mecze. Czasami muszę wyłączyć telewizor, bo nie mogę wytrzymać z nerwów. Bankowo utrzymamy się w ekstraklasie. Kluczowy będzie najbliższy mecz w Mielcu – uważa Jan Majdzik.
W ramach cyklu „50 lat jak jeden dzień” zostanie nagranych pięć odcinków. Każdy będzie poświęcony innej dekadzie. Program będzie można obejrzeć na kanale Korony Kielce na YouTube, ale również na stronach internetowych kilku redakcji: „Echa Dnia”, TVP3 Kielce, CKsport.pl, Radia eM Kielce oraz oczywiście Polskiego Radia Kielce. Odcinki będą emitowane w piątki począwszy od 2 czerwca. Oficjalne obchody 50-lecia planowane są w weekend 8-9 lipca.