Zagrożenia związane z eksploatacją maszyn, których aktywizacja doprowadziła do zaistnienia wypadku przy pracy, czy wymagania bezpieczeństwa dotyczące projektowania systemów sterowania układów hydraulicznych i pneumatycznych, to między innymi tematy konferencji, która pod hasłem „(Nie) Bezpieczne maszyny – bezpieczne użytkowanie maszyn” odbędzie się 28 kwietnia w gmachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Zakładamy, że jeśli maszyna jest nowa, posiada wszelkie certyfikaty, to jest bezpieczna dla użytkownika. Jak się jednak okazuje są od tego wyjątki. W trakcie wypadków inspektorzy pracy niejednokrotnie stwierdzają, że pewne normy i wymogi bezpieczeństwa nie zostały zachowane już na etapie produkcji. Dotyczy to zarówno urządzeń importowanych, jak i tych montowanych w Polsce oraz tak zwanych samoróbek, powstających w zakładach pracy, a także podczas wykonywania prac rolniczych.
Jak wyjaśnia Adam Derza Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach data konferencji nie jest przypadkowa.
– Każdego roku 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz dzień pamięci osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a także dotkniętych chorobami zawodowymi. To ważna data dla wszystkich zajmujących się bezpieczeństwem i właśnie z tego powodu tego dnia chcemy podkreślić problematykę wypadków w pracy – dodaje.
Okręgowy inspektorat Pracy w Kielcach oprócz działań kontrolnych prowadzi także działania prewencyjne. To np. bezpłatne szkolenia z zakresu prawa pracy związane ze zmianami, które weszły w życie z początkiem roku. Dwa szkolenia stacjonarne dedykowane pracodawcom z terenu województwa świętokrzyskiego odbędą się Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach 9 maja i 13 czerwca.