Klaster energii ma powstać w stolicy województwa świętokrzyskiego. Według władz miasta ma to sprowokować działania służące zoptymalizowaniu zużycia energii, a także utrzymaniu jej cen na stałym poziomie, w obliczu rosnących kosztów jej produkcji.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta twierdzi, że utworzenie klastra energii ma przyczynić się do podjęcia działań związanych z wytwarzaniem, dystrybuowaniem oraz obrotem tańszą energią w Kielcach.
– Inicjatywa jest związana z ustawą o odnawialnych źródłach energii. Pozwala ona na przekazywanie między instytucjami wyprodukowanej przez nie energii, w celu jej racjonalnego wykorzystania. Ustawa pozwala na podjęcie działań, które zwiększą naszą samowystarczalność, a także powiększenie tej sieci o kolejnych członków – wskazuje.
Arkadiusz Bąk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wyjaśnia, że zawarte dziś porozumienie ma pomóc w utworzeniu lokalnej społeczności energetycznej.
– Klaster pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego miasta i funkcjonujących na jego terenie instytucji. Chodzi o to, by jak najwięcej wytwarzać energii, nie wykluczając przy tym zakupów z zewnętrznych źródeł. Zaletą klastra jest to, że daje możliwości działania zespołowego, ale też indywidualnie i w podgrupach. Samo porozumienie jest bezkosztowe. Każdy sygnatariusz porozumienia wnosi przede wszystkim swój potencjał – twierdzi.
Zdaniem Arkadiusza Bąka, utworzenie klastra energii umożliwi ubiegania się o zewnętrzne wsparcie finansowe.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs na tworzenie instalacji OZE w ramach społeczności energetycznych. Chcemy aplikować do tego konkursu. Pierwsze decyzje mają zapaść w tym roku. Dlatego jeszcze w 2023 roku chcemy mieć opracowaną mapę potencjałów energetycznych w Kielcach, tak aby móc składać projekty pod OZE. Wszystko po to by członkowie klastra, którzy stworzą własną infrastrukturę OZE mogli korzystać z wytworzonej energii w jak najkorzystniejszy sposób. Po jak najlepszych cenach – tłumaczy.
Jerzy Moćko, prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreśla, że udział w klastrze pomoże w rozwoju innowacyjnych oraz oszczędnych rozwiązań, które przyniosą oszczędności przede wszystkim dla mieszkańców miasta.
– Powołanie klastra energii otwiera przed spółdzielniami nowe możliwości pozyskania dofinansowania z programów, które nie były dla nich dotychczas dostępne. Do tej pory nie mięliśmy dostępu do pieniędzy unijnych. Myślę, że klaster to zmieni w zasadniczy sposób. Mam nadzieję na współpracę w ramach inicjatywy oraz na to, że dołączą do niej kolejne spółdzielnie – mówi.
– Z pewnością pozyskane pieniądze chcielibyśmy wykorzystać na pompy ciepła. Kolejną sprawą są termomodernizacje, a także demontaż piecyków gazowych. W tej chwili zdemontowano je w 700 mieszkaniach, a pozostało jeszcze około 2 tys. Najważniejszą sprawą jest jednak remont sieci ciepłowniczej – dodaje Jerzy Moćko.
Wśród sygnatariuszy umowy byli także przedstawiciele kieleckich uczelni. Kanclerz Politechniki Świętokrzyskiej, dr inż. Artur Szmidt przypomina, że uczelnia od dłuższego czasu inwestuje w odnawialne źródła energii.
– Mamy np. magazyn energii wyprodukowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Mamy też turbinę gazową, która zapewnia alternatywne źródło energii na wypadek przerw w dostawach prądu. Posiadamy doświadczenie i jesteśmy otwarci na współpracę z innymi podmiotami. Z całą pewnością możemy pokazać co zrobić, by uzyskać jak największą ilość energii przy niskich kosztach – mówi.
Porozumienie podpisały: Miasto Kielce, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kielcach, Targi Kielce, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Miejski Zarząd Budynków.