W Skalbmierzu powstało lapidarium, w którym prezentowane są ocalone elementy mocno zniszczonych, ale cennych rzeźb i pomników, których nie da się odtworzyć w całości. To inicjatywa Stowarzyszenia Dla Skalbmierza oraz Parafii św. Jana Chrzciciela.
Nowe miejsce pamięci znajduje się w południowo-zachodniej części skalbmierskiej nekropolii, nieopodal kwatery wojennej, informuje Kamil Włosowicz członek zarządu stowarzyszenia. – Chcemy, aby było to symboliczne miejsce pamięci o naszych przodkach, spoczywających tu pokoleniach mieszkańców Skalbmierza, miejsce, które ma przypominać o zabytkowej architekturze cmentarnej – mówi.
Kamil Włosowicz dodaje, że lapidarium ma wymiary 40 x 2,5 metra. – Podłoże wyłożone jest kamieniem. Jak na razie znajduje się w tym miejscu 10 nagrobków, m.in. figura Matki Bożej z połowy XIX w. Niebawem będziemy tu przenosić kolejne elementy – zaznacza.
Budowa lapidarium była możliwa dzięki ofiarności mieszkańców i gości, którzy wsparli ubiegłoroczną 3. Skalbmierską Kwestę na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków, a także dzięki finansowemu wsparciu parafii.
Podczas kwesty udało się zebrać prawie 19,5 tys. zł. Dzięki datkom dawny blask odzyskała także figura św. Wojciecha biskupa, męczennika. W ramach dotychczasowych zbiórek udało się już odnowić grób ks. Wincentego Gasińskiego oraz figurę św. Dominika.