Ponad 150 wystawców, dwa konkursy, wiele smaków, a to wszystko przyprawione dużą dawką muzyki. Tak zapowiada się 7. Świętokrzyski Festiwal Smaków. Impreza odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni, 30 kwietnia i 1 maja.
Do udziału w wydarzeniu zachęca Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Zapewniamy pyszną zabawę i to nie tylko tę związaną z kulinariami, ale też tę związaną z występami artystycznymi na scenie. Będzie wiele konkursów, prezentacji i degustacji – zapowiada.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę (30 kwietnia) o godz. 11.00 mszą świętą w kościele z Rogowa. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Zespół Ludowy Bolechowiczanie.
W godzinach od 11.00 do 15.00, w chałupie ze Złotnik, Aleksandra Imosa będzie wypiekała, a potem częstowała podpłomykami. Natomiast o godz. 15.00 zaprosi na spacer „Strawa, potrawa i biesiada – wiejskie tradycje kulinarne”. Zainteresowani wyruszą sprzed sceny.
Z kolei 30 kwietnia, o godz. 14.00 warto się udać do sektora małomiasteczkowego. Jak zapowiada Beata Ryń, odbędzie się tam wyjątkowy pokaz „Szabat szalom w Tokarni” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie.
– W tym przedstawieniu będziemy mogli pokosztować kuchni żydowskiej. Będzie też piękna historia, opowiadająca o kulinariach żydowskich – dodaje.
Warto będzie także zajrzeć na stoisko Lasów Państwowych. Rzecznik zapewnia, że tam będzie smacznie i aromatycznie.
– W Tokarni pojawi się mistrz kulinarny, Jakub Wolski, który w kręgu ogniskowym, już od samego rana, 30 kwietnia, w ogromnym kotle będzie przygotowywał zupę gulaszową z borowikami. Potem poczęstuje nią uczestników. Razem z Jakubem Wolskim będzie obecna Karina Rudzka – leśniczka, ale też blogerka, która prowadzi „Zielarski kącik Kari”. Będzie nas uczyła, w jaki sposób łączyć sól z roślinami leśnymi i z leśnymi ziołami – mówi.
Odbędzie się też konkurs kulinarny pod hasłem „Majówkowy przysmak”. Weźmie w nim udział 16 uczestników. Zdaniem Beaty Ryń, emocji nie zabraknie.
– Potrawy wydają się znakomite. Same nazwy są interesujące i zastanawiamy się, co może wygrać: czy gibki świętokrzyskie, czy zagrodowy królik na majowej łące, a może coś jeszcze innego. Przekonacie się państwo sami. A wiem, że niektóre koła, jak np. KGW Klimontowianki, które będzie startowało z zawijańcem w młodej kapuście w różnych sosach, przygotowało tego zawijańca na tyle, by także uczestnicy festiwalu mogli go spróbować – zapowiada.
Atrakcji będzie o wiele więcej, bo pojawi się ponad 150 wystawców z regionalnymi daniami i wyśmienitymi, ekologicznymi produktami od lokalnych producentów. Po raz pierwszy na festiwalu swoją ofertę zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich spoza województwa świętokrzyskiego. Będą to dwa koła z Mazowieckiego. Po raz pierwszy także w Tokarni stanie stoisko Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.
Wiele będzie się działo na samej scenie. 30 kwietnia wystąpią: Zespół Bolechowiczanie, Zespół Kowalanki, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz, Kapela Korbanów, Kapela od Połańca. Natomiast 1 maja zabawę uświetnią: Kapela Świętokrzyska, Zespół Domaszowianie, Adam Kocerba na trójrzędowej harmonii polskiej, Kapela Działoszacy, Zespół Jaworzanki, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Old Marinners.
Na festiwal do Tokarni w oba dni będzie można dojechać podmiejską linią T, która ma swój początek na kieleckim dworcu autobusowym.
Program wydarzenia na internetowej stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.