Wiosna to nie tylko kwitnące drzewa oraz krzewy. Choć do sezonu jeszcze daleko to w maju w lasach można znaleźć już pierwsze grzyby.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce wyjaśnia, że jednym z najczęściej spotykanych o tej porze roku są smardze. Jednak możliwość zbierania ich jest ograniczona, ponieważ te rosnące w lasach znajdują się pod ścisłą ochroną.
– Smardze można bardzo często znaleźć w ogrodzie. Przykładowo w miejscu, w którym wysypano korę drzew iglastych. Często jest tak, że już w następnym sezonie, między drzewkami, krzewami lub na trawnikach można znaleźć grzyby. Co istotne w przypadku wyhodowanych w ten sposób smardzów ochrona gatunkowa nie obowiązuje – tłumaczy.
Innym z jadalnych wiosennych grzybów jest przypominająca pieczarkę jednak pozbawiona blaszek gęśnica wiosenna. Znana też pod nazwą majówka. Dość pospolite są również piestrzenice kasztanowate mylone często ze smardzami.
– Można je znaleźć na piaszczystym podłożu. Tam gdzie rosną sosny. Gatunek ten przez długi czas był uważany za jadalny. Niektórzy nadal je zbierają. Jednak najnowsze badania klasyfikują piestrzenice kasztanowate jako grzyby, który zawiera toksyczne substancje. Jego spożycie w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Co więcej nawet jeśli nie dojdzie do śmierci to toksyny mogą kumulować się w organizmie – dodaje Paweł Kosin.
Leśnik zaznacza, że obecnie trudno ocenić czy w tym roku czeka nas latem i jesienią prawdziwy wysyp grzybów. W tej chwili panują bardzo korzystne warunki atmosferyczne. Jednak gdyby latem panowała susza to sytuacja może ulec zmianie.