1058 zawodowych strażaków oraz 24,5 tys. strażaków ochotników każdego dnia czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, a także doskonałemu wyszkoleniu, ratownicy każdego dnia współpracują ramię w ramię podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Dziś przypada Dzień Strażaka. Patronem ratowników jest święty Florian, żołnierz i urzędnik rzymski, męczennik.
Według legend, gdy był dzieckiem ugasił pożar domu, a jako święty uratował węglarza, który wpadł do żaru. Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się około XV wieku. Nieodłącznym atrybutem świętego jest naczynie z wodą, które gasi płonący budynek.
– Województwo świętokrzyskie szczyci się wielkimi osiągnięciami strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków ochotników – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej oraz diecezjalny duszpasterz strażaków.
– Powiat kielecki jest największym powiatem w Polsce i tu też jest najwięcej jednostek ochotniczych straży pożarnych. Są prawie w każdej gminie, w każdej miejscowości. Strażacy służą dzień i noc, poświęcając swoje pasje, tak abyśmy mogli spokojnie spać i funkcjonować. W związku z tym wszystkim strażakom z Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnikom składam najserdeczniejsze życzenia. Życzę tylu powrotów ilu wyjazdów – mówi.
St. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że poziom i jakość działań ratowniczych z roku na rok jest coraz wyższa.
– Doceniane jest to zarówno w kraju jak i za granicą. Pomagaliśmy podczas gaszenia pożarów m.in. we Francji, Szwecji i Grecji. Interweniowaliśmy także po trzęsieniu ziemi w Turcji – przypomina.
Strażacy są gotowi do wyjazdu siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
– Na co dzień, w systemie zmianowym, pełni służbę 180 zawodowych strażaków. Są gotowi do wyjazdu w ciągu minuty od otrzymania zgłoszenia. Pilnujemy, aby zmieścić się w tym czasie. Sposób lokalizacji jednostek w regionie umożliwia podjęcie działań ratowniczych w ciągu maksymalnie 15 minut, w każdym miejscu. Większość akcji podejmujemy już w ciągu 5 min od przyjęcia zgłoszenia – podkreśla Marcin Bajur.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwraca uwagę na fakt, że w ostatnim latach, na sprzęt i szkolenia dla strażaków przeznaczanych jest bardzo dużo rządowych pieniędzy.
– Nie pamiętam takiego momentu w naszej historii, kiedy tyle nowych wozów i strażnic zostało oddanych do użytku. To też ogromne wsparcie dla młodzieżowych drużyn pożarniczych – podkreśla wojewoda.
Dziś w Warszawie odbywają się centralne obchody Dnia Strażaka, w których uczestniczy nadbryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Wojewódzkie obchody odbędą się 3 czerwca (sobota) na placu przy kieleckiej Bazylice Katedralnej.