Areszt Śledczy w Kielcach ma od piątku (5 maja) swój sztandar. Został on nadany przez ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha podkreślił, że pracownicy kieleckiego Aresztu Śledczego, pełnią wyjątkowy rodzaj służby, której credo zawarte jest na nowym sztandarze w słowach: Bóg, Honor Ojczyzna.
– Życzę zarówno dyrekcji, jak i wszystkim funkcjonariuszom Aresztu Śledczego w Kielcach, a także wszystkim osadzonym, aby czas rodził w was nadzieję. Roztropność niech usuwa niepotrzebne lęki, a wtedy wszyscy razem będą godni nowego sztandaru. Wzajemny szacunek do prawa i ludzi, niech zrodzi dobre relacje – mówił hierarcha.
W uroczystości wziął udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak podkreśla, sztandar dla Aresztu Śledczego w Kielcach jest wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy funkcjonariuszy.
– Jest ona często niedoceniana, a bez niej nie byłoby bezpieczeństwa. To właśnie funkcjonariusze służby więziennej są tymi, którzy gwarantują realizację finału związanego z dochodzeniem sprawiedliwości. To często niebezpieczna praca. Osadzeni to często osoby niełatwe w codziennym funkcjonowaniu – dodaje.
W uroczystości wziął udział także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że bardzo cenimy ciężką i niebezpieczną pracę funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Aresztu Śledczego. Pokazujemy, że ich praca to służba dla ojczyzny i społeczeństwa – dodaje parlamentarzysta.
Poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Suwerennej Polski zauważa, że praca w Areszcie Śledczym jest bardzo wymagająca.
– Do jednostki trafiają osoby, które zagrożone są bardzo wysokimi karami pozbawienia wolności. To niezwykle niebezpieczna praca. Mało słyszy się o tej pracy, ponieważ wykonywana jest wzorowo – podkreśla parlamentarzysta.
Ppłk Jacek Lagierski, dyrektor Aresztu Śledczego w Kielcach podkreśla, że to wyjątkowy dzień w historii jednostki.
– Sztandar to symbol etosu służby więziennej. Kielecki areszt jest dużą jednostką, pracuje tam prawie 300 funkcjonariuszy. Bardzo się cieszę, że będziemy mieli swój sztandar – zaznacza Jacek Lagierski.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówi, że sztandar to poczucie dopełnienia dla społeczności. – Sztandar to wizualna strona jednostki. Instytucje, które angażują się w życie społeczne wystawiają poczty sztandarowe. Teraz taką możliwość będzie miał także Areszt Śledczy w Kielcach – dodaje wojewoda.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreśla, że sztandar symbolizuje jedność, pracę i zobowiązanie funkcjonariuszy do służby.
– Podejmują ją codziennie na rzecz wszystkich mieszkańców naszego regionu oraz całego kraju. To nie jest łatwa praca. Teraz będą mieli sztandar, który będzie widoczny na ważnych uroczystościach – dodaje Rafał Nowak.
– To wielki dzień dla Aresztu Śledczego w Kielcach – mówi Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
– Sztandar to wspaniały symbol, który będzie towarzyszył funkcjonariuszom podczas najważniejszych uroczystości – zauważa Tomasz Jamka.
Zdaniem kieleckiego radnego Piotra Kisiela, przedstawiciele służby więziennej pełnią niezwykle ważną rolę. – Ich służba jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania państwa. To osoby, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, dbając o nadzór nad osobami, które łamią prawo i nie chcą się dostosować do obowiązujących reguł społecznych – ocenia.
Początki Aresztu Śledczego w Kielcach sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Więzienie kieleckie powstało na mocy dekretu gen. Józefa Zajączka z 24 września 1816 roku. Pierwsza siedziba mieściła się w budynkach na zapleczu Pałacu Biskupów Krakowskich. W 1981 roku areszt został przeniesiony do nowego obiektu, przy ulicy Zagnańskiej, gdzie mieści się do dzisiaj.
Do 2007 roku w Areszcie Śledczym w Kielcach funkcjonowało dziewięć oddziałów mieszkalnych, mieszczących się w pięciu pawilonach. W 2007 oraz w 2008 roku oddano do użytku kolejne dwa pawilony, mieszczące sześć oddziałów mieszkalnych. W jednostce funkcjonują dwa oddziały terapeutyczne.
Z kolei od 2019 roku w areszcie działa hala produkcyjna, w której zatrudnieni są skazani recydywiści, odbywający karę pozbawienia wolności w zakładzie typu zamkniętego. Areszt Śledczy w Kielcach dysponuje obecnie ponad tysiącem miejsc dla osadzonych.