Koronacja Karola III będzie 40. taką ceremonią w Opactwie Westminsterskim, ale pierwszą od 70 lat. Ma być krótsza, nieco skromniejsza i bardziej dostosowana do współczesnych czasów niż koronacja Elżbiety II, ale z zachowaniem wszystkich najważniejszych elementów
– Dla sympatyków monarchii koronacja to wielkie święto- powiedziała na antenie Radia Kielce Anna Orkisz, autorka podcastu „Po Królewsku”.
– W momencie kiedy Karol III wstępował na tron, panował okres żałoby po śmierci Elżbiety. Czas na kilkudniowe świętowanie i celebrację przyszedł właśnie teraz. Poniedziałek 8 maja dla wszystkich Brytyjczyków będzie dniem wolnym od pracy – wyjaśnia.
Sobota będzie jednym z najważniejszych dni w życiu Karola. Na koronację czekał 70 lat, jak jednak podkreśla, Anna Orkisz, monarcha jest dobrze przygotowany do pełnienia swojej funkcji.
– Karol III jest królem już od kilku miesięcy, od września ubiegłego roku. Jego panowanie już się zaczęło, miał swój okres próbny, natomiast po koronacji nie będzie mógł już liczyć na taryfę ulgową. Do swojej roli jest dobrze przygotowany, jako książę Walii przez ponad 50 lat służył koronie, miał wiele czasu aby przemyśleć sobie to jak będą wyglądały jego rządy i panowanie. Jest to na pewno jeden z najważniejszych dni w jego życiu. Zazwyczaj mówi się, że dla każdego z nas to ślub jest tym najważniejszym dniem. Natomiast w przypadku monarchy koronacja to ślub z krajem – opisuje.
Gość Radia Kielce podkreśla, że nowy król Zjednoczonego Królestwa będzie musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami, zarówno gospodarczymi jak i społecznymi. To między innymi wojna w Ukrainie, która wpływa również na koszty życia w Wielkiej Brytanii.
– Mówi się o wzroście kosztów życia, który dla Brytyjczyków jest sporym problemem. Pod tym względem koronacja budzi nie małe kontrowersje. Jej budżet, pokrywany przez rząd brytyjski jest ogromny, mówi się nawet o tym, że może wynieść 100 mln funtów. Kolejnym wyzwaniem z jakim będzie musiał mierzyć się Karol III, jest wspólnota narodów. Niektóre kraje w kolejnych latach zrezygnują z monarchy brytyjskiego jako głowy państwa. Ten proces już się rozpoczął, w 2021 roku Barbados zrezygnował z królowej Elżbiety II jako głowy państwa. Ponadto wyzwaniem będą także kwestie rodziny królewskiej, która w ostaniem czasie często pojawia się w nagłówkach gazet, niekoniecznie w pozytywnym kontekście. Różne skandale, wpływają na jedność rodziny, która musi być zachowana. Dodatkowo ostatnim wyzwaniem dla nowego króla jest spuścizna po Elżbiecie II i utrzymanie popularności monarchii w Wielkiej Brytanii – dodaje.
Anna Orkisz przypomina, że ostatnia koronacja brytyjskiego władcy miała miejsce 70 lat temu, nie było wówczas mediów społecznościowych, a telewizja wyglądała zupełnie inaczej.
– Uważa się, że koronacja Elżbiety II, była tym momentem w historii świata, który spopularyzował telewizję, była to pierwsza duża uroczystość transmitowana przez BBC.
Sobotnią koronację Karola także dostosowano do wymogów współczesności. Ceremonia została znacząco skrócona.
– Nie oznacza to jednak, że zostały wyrzucone z niej najważniejsze momenty. Ceremonia w Opactwie Westminsterskim została skrócona z trzech do niecałych dwóch godzin. Wprowadzono również ciekawy element w postaci „hołdu ludu”, który zastąpił „hołd arystokracji”.
– Oprócz koronowanych głów i przedstawicieli władz różnych państw podczas koronacji spodziewana jest także obecność vipów a także osób zasłużonych dla kultury i sztuki Wielkiej Brytanii.
– Na koronacji obecny będzie między innymi muzyk Lionel Richie, który wystąpi także na koncercie koronacyjnym w sobotę. Ponadto zaproszeni zostali laureaci nagrody Nobla. Dobór gości jest więc nieprzypadkowy, a decydujący wpływ mają zasługi dla promocji kraju za granicą, a nie rozpoznawalność na pierwszych stronach gazet – wyjaśnia Anna Orkisz.
Autorka podcastu „Po Królewsku”, podkreśla, że podczas koronacji wykorzystane zostaną aż trzy korony, dwie dla króla Karola i jedna dla królowej Kamili.
– Najstarszą koroną (św. Edwarda) Karol zostanie koronowany. Jest ona bardzo ciężka, ma 30 cm wysokości i waży 2,29 kg. Wykonana za złota i 444 kamieni szlachetnych, m.in. rubinów, ametystów, szafirów, granatów i topazów. Została wykonana w 1661 r. dla króla Karola II i jak się uważa, jest bliską repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, która została przetopiona w 1649 r. w czasie angielskiej wojny domowej.
Monarcha zakłada ją tylko raz w życiu – właśnie w czasie koronacji. Z uwagi na jej wagę, przed wyjściem z Westminstersu, Karol otrzyma lżejszą tzw. koronę imperialną, którą monarcha używa podczas ważnych formalnych wydarzeń, takich jak doroczne otwarcie sesji parlamentu. Trzecią koroną obecną podczas uroczystości będzie korona Marii, którą ukoronowana zostanie Królowa Camila – wyjaśnia.
Koronacka Karola III – godziny podane wg czasu obowiązującego w Polsce:
godz. 10.00 – w opactwie zaczynają zbierać się zaproszeni
godz. 10.45 – przed Buckingham Palace zaczyna formować się procesja
godz. 11.20 – procesja króla i królowej-małżonki wyrusza ku Westminster Abbey
ok. godz. 12.00 – wejście do opactwa przy dźwiękach psalmu 122 H. Parry’ego
godz. 12.00 – 14.00 – msza koronacyjna:
– recognition, czyli uznanie. Cztery razy od murów opactwa odbije się pytanie, czy zebrani akceptują stojącego przed nimi Karola jako nowego króla. Cztery razy na potwierdzenie zabrzmi okrzyk: „Niech Bóg zachowa króla Karola”, zwieńczony fanfarami.
– przysięga. Król złoży przysięgę wierności monarchii ograniczonej oraz potwierdzi protestancką sukcesję
– modlitwa króla
– czytanie z listu do Kolosan (premier Sunak)
– ewangelia św. Łukasza
– namaszczenie: poprzedzone „Zadok The Priest” Haendla– najważniejszy moment koronacji. Arcybiskup Canterbury zanurza w oleju dwa palce i namaszcza władcę. Wszystko to z dala od oczu widzów, za specjalnym baldachimem.
– Inwestytura Monarcha przyjmuje insygnia, zasiadając na krześle koronacyjnym
ok. godz. 13.00 – nałożenie korony. Zwieńczeniem prezentacji będzie nałożenie na skronie Karola korony św. Edwarda. Fanfary. Dzwony opactwa biją przez dwie minuty. W całym Królestwie w miejscach salutu – wystrzały armatnie (Belfast, Cardiff, Edynburg, Londyn), także na Gibraltarze, statkach i na Bermudach
ok. godz. 13.00 – 14.00 – dalsza część (Hołd zebranych dla króla, krótka koronacja królowej-małżonki, hymny, w tym „Sanctus” R. Panufnik, komunia, Te Deum i hymn Zjednoczonego Królestwa)
ok. godz. 14.00 – msza się kończy. Rozpoczyna się druga, większa procesja
ok. godz. 15.15 – król i królowa wychodzą na balkon Buckingham Palace, by pozdrowić zebranych i obejrzeć przelot samolotów RAF